Kleopatra (film, 1934)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kleopatra (1934)
Cleopatra
"Kleopatra" (Cleopatra) filminin Belçika'da basılmış Fransızca bir afişi.
YönetmenCecil B. DeMille
YapımcıCecil B. DeMille
SenaristWaldemar Young
Vincent Lawrence
Bartlett Cormack (tarihi doküman)
OyuncularClaudette Colbert
Warren William
Henry Wilcoxon
MüzikRudolph G. Kopp
Görüntü yönetmeniVictor Milner
KurguAnne Bauchens
StüdyoParamount Pictures
DağıtıcıParamount Pictures
CinsiSinema filmi
TürüEpik, tarihi, dram, aşk
RenkSiyah-beyaz
Yapım yılı1934
Çıkış tarih(ler)i5 Ekim 1934, ABD
1935, Türkiye İpek Sineması
Süre100 dakika
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri ABD
Dilİngilizce
Bütçe750.000 $
Diğer adlarıKleopatra (Türkiye)
Cléopâtre (Fransa)

Kleopatra 1934 ABD yapımı tarihi epik filmdir. Özgün adı Cleopatra olan film 1935-1936 sinema mevsiminde Türkiye'de de gösterime girmiştir.[1]

Antik Mısır'ın son Hellenistik kraliçesi efsanevi Kleopatra'nın bilindik öyküsünü bu kez de sinemanın gerçek öncülerinden Cecil B. DeMille sinemaya aktarmıştır. DeMille ayrıca Paramount Pictures adına filmin yapımcılığını da üstlenmiştir. Kleopatra'yı Claudette Colbert'in canlandırdığı filmde Julius Caesar rolünde Warren William, Marcus Antonius rolünde de Henry Wilcoxon oynamıştır.

Senaryosunu Waldemar Young, Vincent Lawrence ve Bartlett Cormack'ın birlikte yazdıkları filmin ihtişamlı Art deco tarzı dekorlarını Hans Dreier tasarlamış, zengin ve gözalıcı kostümlerini ise Travis Banton yapmıştır. Filmin özgün müziği Rudolph G. Kopp'a aittir.

Film 1935 yılında Victor Milner'ın çekmiş olduğu siyah beyaz görüntülerle "en iyi sinematografi" Oscar ödülünü aldı. Ayrıca "en iyi film", "en iyi kurgu", "en iyi ses" ve "en iyi yardımcı yönetmen" dallarında da bu ödüle aday gösterildi.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

MÖ 48 yılında Mısır'da Kraliçe Kleopatra (Claudette Colbert), kardeşi Ptolemaios'la giriştiği taht mücadelesinden yenik çıkmıştır. Tam Suriye'ye sürgüne gönderilmek üzereyken Mısır'ı ele geçiren Roma Cumhuriyeti'nin lideri Sezar (Warren William)'ı dişiliği ve zekâsı ile etkilemeyi başarır ve erkek kardeşini öldürerek safdışı bırakır. Kleopatra'yla bir aşk yaşamaya başlayan Sezar onu beraberinde Roma'ya götürür. Ama Sezar zaten hem bir Romalıyla evlidir hem de diktatörlüğünü ilan etmek gibi bir niyeti vardır. Bu niyeti ve Kleopatrayla evlenme planları yaptığının duyulması onun senatoda bir grup senatör tarafından öldürülmesine neden olacaktır.

Sezar'ın MÖ 44'te ölümü üzerine Roma'dan kaçan Kleopatra Mısır'a döner. Roma'yı artık Octavius ve Marcus Antonius birlikte yönetmeye başlarlar. Kleopatra bu kez de Mısır'a kendisini esir almak üzere gönderilen Marcus Antonius'u etkilemeyi ve kendisine aşık etmeyi başarır. Antonius'un Mısır'a yerleşip Romayı ihmal etmesi Romanın hoşuna gitmez. Mısır üzerine ordusuyla birlikte yürüyen Octavius Mısır ordusuna ve donanmasına komuta eden Antonius'u yenilgiye uğratır. Antonius teslim olmamak için kendini öldürür. Bu kez Antonius'a gerçekten âşık olan Kleopatra bu üzüntüye dayanamaz ve kendini zehirli bir yılana sokturararak intihar eder.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Marcus Antonius (Henry Wilcoxon) ve Kleopatra (Claudette Colbert)
Oyuncu Rolü
Claudette Colbert Cleopatra
Warren William Julius Caesar
Henry Wilcoxon Marcus Antonius
Joseph Schildkraut Kral Herod
Ian Keith Octavius
Gertrude Michael Calpurnia
C. Aubrey Smith Enobarbus
Irving Pichel Apollodorus
Arthur Hohl Brutus
Edwin Maxwell Casca
Ian Maclaren Cassius
Eleanor Phelps Charmion
Leonard Mudie Pothinos

Diğer Kleopatra filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Scognamillo, Giovanni (1991). Cadde-i Kebir'de Sinema. Metis Yayınları. ss. sayfa 134. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]