Klaus Rifbjerg

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Klaus Rifbjerg

Klaus Rifbjerg (15 Aralık 1931; Kopenhag, Danimarka - 4 Nisan 2015), Danimarkalı şair, romancı, oyun yazarı ve edebiyat eleştirmeni.

Adını ilk kez, ironik bir dille yazdığı otobiyografik düzyazı şiirlerini içeren Under vejr med mig selv (1956, Kendi Hakkımda Keşfettiklerim) ile duyurdu. İlk şiirlerinden çoğunu içeren ikinci yapıtı Efterkrig (1957; Savaştan Sonra) ve öğrencilik yıllarını anlattığı ilk romanı Den kroniske uskyld 'de (1958; Kronik Masumluk) gene kendi geçmişini araştırmayı sürdürdü. 1960'ların Danimarka şiirinde önemli bir yeri olan Konfrontation'da (1960; Yüzleşme) benlikle dış dünya arasında uzlaşmaz çatışmayı anlatabilmek için yeni dil biçimleri yaratmayı denedi. Benliği, insanoğlunun tarihsel geçmişinden günümüze uzanan bir ilişkiler ve deneyimler sistemi olarak ele aldığı Camouflage (1961; Kamuflaj) ve Portræt (1963; Portre) adlı yapıtlarında da bu yeni tekniği kullandı.

Rifbjerg ayrıca Vindrosen (1959-63) adlı edebiyat dergisinin yayın yönetmenliğini yaptı ve Jesper Jensen'le birlikte Kopenhag'daki Öğrenci Derneği için yergili revüler yazdı. Revü, sinema, radyo ve televizyon gibi popüler gösteri ve iletişim biçimlerine duyduğu ilgi, sokaktaki adama ve onun çağdaş dünyadaki ikilemlerine duyduğu ilgiyi yansıtır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]