King Kong (film, 1933)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
King Kong (1933)
YönetmenMerian C. Cooper
OyuncularFay Wray
Robert Armstrong
Bruce Cabot
Frank Reicher
MüzikMax Steiner
Görüntü yönetmeniGordon Willis
CinsiSinema filmi
RenkSiyah-beyaz
Yapım yılı1933, ABD
Süre100 dakika
Dilİngilizce

King Kong, Merian C. Cooper ve Ernest B. Schoedsack tarafından yönetilen ve üretilen 1933 yapımı bir Amerikan öncesi Code-canavar macera romantik filmidir.[1] James Ashmore Creelman ve Ruth Rose tarafından yazılan senaryo, Cooper ve Edgar Wallace tarafından tasarlanan bir fikirden geliştirildi.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

1930'larda bir grup denizci ile bir belgesel film yapımcısı gerçekte varolmadığı söylenen, ama söylentilerde Sumatra yakınlarında yer aldığı belirtilen Kafatası Adası'dır. Hedefleri Adada dev goril King Kong'un da yaşadığına dair söylentilerdir. Bunu başlangıçta ciddiye almayan ekip, adada yaptıkları çekimler ve keşifler sonunda bilmedikleri çok şeyin olduğunu fark ederler. Milyonlarca yıl öncesinden kalmış gözüken adada tarih öncesi döneme ait dinozor dahil olmak üzere çok sayıda yaratık vardır. Efsanevi goril King Kong da adada yaşamaktadır. Adanın yerlileriyle de karşılaşan grup onların sert tepkileriyle karşılaşırlar.

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Film RKO stüdyolarına 672 bin dolara mal olmuştur (ilk belirlenenden 300 bin dolar fazlaya). MGM filmin haklarını satın almak için artı 400 bin dolar önermiştir. RKO stüdyoları teklifi kabul etmemiş; film 1 milyon 761 bin dolar hasılat bırakmış ve stüdyoyu iflastan kurtarmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ The Oxford history of world cinema. Oxford: Oxford University Press. 2020. ISBN 978-0198742425. 

Dış Bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]