Kinderdijk

Koordinatlar: 51°53′K 4°38′D / 51.883°K 4.633°D / 51.883; 4.633
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kinderdijk-Elshout Değirmen Ağı
UNESCO Dünya Mirası
KinderdijkMolens02.jpg
Kinderdijk'teki yel değirmenlerine ait bir görünüm
Konum  Hollanda
Kriter Kültürel: i, ii, iv
Referans 818
Tescil 1997 (21. oturum)
Bölge Avrupa ve Kuzey Amerika
Koordinatlar 51°52′57″K 4°38′58″D / 51.88250°K 4.64944°D / 51.88250; 4.64944
Kinderdijk'te etkin bir yel değirmeni

Kinderdijk, Hollanda'nın Güney Hollanda eyaletinde, Rotterdam'ın 15 km doğusunda yer alan Nieuw-Lekkerland beldesine bağlı bir köy.

Kinderdijk, Lek ve Noord ırmaklarının birleştiği noktada yer alan polderin içinde bulunmaktadır. Bu alanın kurutulması amacıyla bölgede 1740'tan bu yana 19 yel değirmeni yapılmıştır. Bu değirmenler Hollanda'nın en büyük değirmen ağını oluşturmaktadır.

Hollandalı turistlerin uğrak yeri olan yel değirmenleri 1997 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınmıştır.

Adının kökeni[değiştir | kaynağı değiştir]

Kinderdijk sözcüğü Felemenkçede "çocuğun seti" anlamına gelmektedir. 1421'de meydana gelen St. Elizabeth taşkını sırasında Grote Hollandse Waard sular altında kalmış, ancak Alblasserwaard polderi zarar görmemiştir. Söylenceye göre, korkunç fırtına dindiğinde biri bu iki bölge arasındaki sete varmış ve kurtarılabilecek bir şeyin olup olmadığına bakmış. Uzaklarda bir yerde sallanan bir beşik görülmüş. İçinde canlı bir varlığın bulunma olasılığı yok denecek kadar az olan beşik, kişiye yaklaştığı sırada bir hareket görülmüş. Beşik biraz daha yaklaşınca bir kedinin onu su üzerinde dengede tutmak için sağa sola sıçradığı fark edilmiş. Beşik sete yaklaştığında sudan çıkarılmış ve içinde uyumakta olan bir bebek göze çarpmış. Bu öykü "The Cat and the Cradle" adıyla kitap haline getirilmiştir (Meder 2007; Griffis, 1918).

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Su tahliyesi tarih boyunca Hollanda'nın en önemli sorunlarından biri olagelmiştir. Ülkenin bazı bölümlerinin deniz seviyesinin altında olmasından ötürü sel tehdidine açık oluşu bu durumun en önemli nedeni olarak gösterilmektedir. 13. yüzyılda Alblasserwaard'da artan sorun, 'weteringen' adlı su kanallarının açılmasıyla çözümlenmiştir. Ne var ki, zaman içinde ırmak dibinde biriken kum, su düzeyinin yükselmesine neden olmuş ve polderleri kurutmak için yeni bir sisteme gereksinim duyulmaya başlamıştır. Bu amaçla yel değirmenleri kurulmuş ve polderde biriken suyun, kum miktarına bağlı olarak tahliye edilmesi planlanmıştır.

Tüm bu önlemlere karşın, tahliye sorunu tam olarak çözülememiş ve Hollanda'nın batı yakası sakinleri birçok su taşkını olayıyla yüz yüze gelmiştir. Bu taşkınların setlerdeki çatlaklardan kaynaklandığı sanılmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Griffis, William Elliot. The Cat and the Cradle, Dutch Fairy Tales For Young Folks. New York: Thomas Y. Crowell Co., 1918. (İngilizce) Çevrimiçi sürümü: SurLaLane Fairy Tales24 Mayıs 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Erişim tarihi: 12.09.2007
  • Meder, Theo. 'Hollanda halk söylencesi. Meertens Instituut, Amsterdam. Erişim tarihi: 12.09.2007

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]