Kim Kimdir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Kim Kimdir, (İngilizce: Who's Who), çeşitli alanlardaki etkinlikleriyle tanınmış ve yaşamakta olan kişilere ilişkin kısa, özlü bilgiler içeren biyografik sözlük. Kişinin ailesi, eğitim durumu, iş ve askerlik deneyimleri hakkında bilgi sağlar. Ama bu bilgiler genellikle kişilere gönderilen anket formları aracılığıyla elde edildiğinden güvenilirliği tartışmalıdır.

İçerik[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu tür sözlüklerin ilki 1849'da Londra'da yayımlandı. Bu sözlükte yalnızca soyluluk unvanı verilmiş kişilerin adları sıralanıyor, yaşamlarına ilişkin başka bilgi yer almıyordu. 1899'dan başlayarak biyografik bilgiler de içeren bu yayında İngilizlere ağırlık verilmekte ve her yıl genişletilmiş basımları yapılmaktadır. Who's Who in America: A Biographical Dictionary of Notable Living Men and Women (Amerika'da Kim Kimdir: Yaşayan Erkek ve Kadınlar Hakkında Biyografik Bir Sözlük) ise ilk kez 1899'da Chicago'da yayımlanmıştır ve iki yılda bir gözden geçirilmiş basımı yapılmaktadır. 1974'ten bu yana ABD dışındaki ülkelerden önemli kişilerle, Birleşmiş Milletler temsilcilerine de yer verilir. ABD'de bu sözlüğe ek olarak yerel Who's Who'lar, önceki Who's Who'larda yer alıp ölmüş olan kişileri içeren Who Was Who (Kim Kimdi) ve International Who's Who (Dünyada Kim Kimdir) adlı sözlükler yayımlanmaktadır.

1980'li yıllardan itibaren birçok ülkede benzer sözlükler yayımlanmaya başlamış, ayrıca doğa bilimleri, spor, bankacılık, politika gibi belirli alanlardan kişilere ayrılmış Kim Kimdir'ler hazırlanmaktadır. Türkiye'de ise Who's Who in Turkey/Günümüz Türkiyesinde Kim Kimdir 'in aralık 1985'te ilk baskısı yayımlanmıştır.