Kilgore Trout

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kilgore Trout, Kurt Vonnegut'un kitaplarında sıklıkla rastlanan karakterdir. Kurt Vonnegut'un alter egosu olarak kabul edilir.

Kilgore Trout, Kurt Vonnegut'un kitaplarında karamsar, şanssız ve adı duyulmamış bir bilimkurgu yazarı olarak ortaya çıkar. Kitaplarının içeriği gelecekte dünyanın halinden, insanların çeşitli sorunlarına kadar gider.

Örnek olarak bir konu verilmesi gerekirse;

Bir başka galakside bir araştırmacı bir uzay gemisi ile bir gezegeni ziyaret eder. Gezegende arabalardan başka bir şey yaşamamaktadır. Gezegendeki petrol kaynaklarının tükenmesinden dolayı arabaların nesli tükenmektedir. Araştırmacı çok küçük olduğu için uzay gemisine arabalardan bir tanesini alıp yaşayabileceği bir gezegene bırakamaz. Ama onların unutulmayacağına dair söz verir ve gezegeni terk eder. Aynı araştırmacı Dünya'ya zorunlu iniş yapmak zorunda kalmıştır. Zamanla insanlarla anlaşmaya başlamış ve onlara arabaları anlatmıştır. İnsanlarda bu arabaları gezegenlerinde icat etmişler ve Dünya'nın havasını kirletmeye başlamışlardır

Örnek konudan anlaşılacağı gibi Kilgore Trout, Kurt Vonnegut'un politik mesajlarını vermek için kullandığı bir nevi mesajcı karakterdir.