I. Yaroslav (Kiev büyük knezi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Kiev Knezi I. Yaroslav sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
I. Yaroslav
Bilge Yaroslav
YaroslavWiseSeal.jpg
I. Yaroslav'ın tek çağdaş görüntüsü
Kiev büyük prensi
Hüküm süresi 1019–1054
Önce gelen I. Svyatopolk (Kiev Büyük Knezi)
Sonra gelen I. İzyaslav (Kiev Büyük Knezi)
Hanedan Rurik Hanedanı
Doğum y. 978
20 Şubat 1054

I. Yaroslav (Doğu Slav dili: Ярослав Мудрый; Eski Nort dili: Jarizleifr, d. 970 - ö. 1054, lakabı: Ярослав Мудрый Bilge[kaynak belirtilmeli] Yaroslav), 1019-1054 arasında Kiev büyük prensi. Novgorodluların ve Vikinglerin desteğiyle ağabeyini yenilgiye uğrattıktan sonra bir dizi sefere çıkarak Kiev Prensliği'ni güçlendirdi. Polonyalılardan Galiçya'yı geri aldı. Peçenek saldırılarını durdurdu (1036), Litvanya, Estonya ve Fin kabilelerine boyun eğdirdi. Ama 1043'te Konstantinopolis'e (İstanbul) düzenlediği sefer başarısızlıkla sonuçlandı.

Bilimi destekleyen ve bayındırlık çalışmalarına önem veren Yaroslav, Yunanca dinsel metinleri Rusça'ya çevirterek ülkesinde Hıristiyanlığı yaymaya çalıştı ve Russkaya Pravda (Rus Adaleti) olarak tanınan bir yasa derlemesi hazırlattı. Ayrıca Avrupa hanedanlarıyla yakın ilişkiler kurdu; kız kardeşini Polonya kralıyla, kızlarını da Norveç, Macaristan ve Fransa krallarıyla evlendirdi. Ölümünden sonra Kiev Knezliği oğulları arasında bölündü ve bir süre sonra iç savaş çıktı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Martin, Janet (1995). Medieval Russia, 980-1584 (İngilizce). Cambridge: Cambridge University Press. ISBN 0-521-36276-8. 
  • Nazarenko, A. V. (2001). Drevniaia Rus’ na mezhdunarodnykh putiakh: mezhdistsiplinarnye ocherki kul’turnykh, torgovykh, politicheskikh sviazei IX-XII vekov (Rusça). Moskova: Russian History Institute. ISBN 5-7859-0085-8. 
  • Parkomenko V.A. (1924). У истоков русской государственности. Leningrad.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta I. Yaroslav (Kiev büyük knezi) ile ilgili çoklu ortam kategorisi bulunur.

Önce gelen:
I. Svyatopolk
Kiev Büyük Prensi
Kiev Knezliği

1015 - 1019
Sonra gelen:
I. İzyaslav