Kiev Balesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kiev Balesi
Uyuyuan Güzel balesi temsilindne
Kuruluş 1867
Tür Bale Topluluğu
Merkez Kiev
Resmî site Opera.com.ua

Kiev Balesi, 27 Ekim 1867 kurulmuş, Kiev'de yerleşik bale topluluğu.

Dünyanın en köklü bale topluluklarından birisi olarak faaliyetini sürdürmektedir. Repertuvarında 24 bale bulunur; dünyanın en geniş bale repertuvarına sahip topluluklarındandır.[1]

Rus İmparatorluğu'nun önemli bir merkezi olan Kiev'de yerleşik bir opera kurulması için sanatseverlerin hükûmete ilettiği talepler üzerine 1867’de Ulusal Kiev Operası kurulduğunda; opera gösterilerinde görev alacak küçük halk dansları grubu da kurulmuştur. Grup, zaman içinde büyüdü, repertuvarına bale eserlerini de kattı ve büyük baleleri sahneleyecek geniş bir bale topluluğuna dönüştü.

Başlangıçta opera ve bale temsilleri, 1856’da inşa edilmiş olan Şehir tiyatrosunda gerçekleştirilmekteydi. Bu bina 1896’da çıkan bir yangında kül oldu. Temsiller çeşitli tiyatro salonlarında hatta ünlü Krutikov Sirki alanında devam etti.[2] Yeni opera binası 1901’de inşa edildi.

1916’da Diaghilev'in Ballets Russes topluluğundan Bronislava Nijinska, I. Dünya Savaşı nedeniyle Fransa’dan kaçıp Kiev Operası’nda çalışmaya başladı ve L'Ecole de Mouvement" adında modern bir okul kurdu.[3] Nijinska, Rusya'da komünist rejimin ilanından sonra ise Ukrayna'dan Polonya'ya kaçmak zorunda kaldı ve okulu kapandı. Bu okulda yetişen Serge Lifar 1923’te Ballet Russes’in baş dansçısı olmuş ve kendi kuşağının en önemli dansçı ve koreograflarından kabul edilmiştir.

Sovyet rejimi döneminde Kiev Operası, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin en büyük sanat kuruluşlarından biri haline geldi ve Moskova'daki Bolşoy Tiyatrosu ve Leningrad'daki Kirov Tiyatrosu ile eş düzeyde idi.[2] 1935'te Londra Uluslararası Folklor Dans Festivali'nde altın madalya alan Kiev Balesi 1950'lerde özellikle Bulgaristan, Yugoslavya gibi komünist blok ülkelerde uluslararası turnelere çıktı; Fransa, İngiltere gibi ülkelerde de gösteriler yaptı. 1964 yılında Paris'te gerçekleştirilen Uluslararası Klasik Dans Festivali’nde büyük ödülü aldı. Paris başarısından sonra Avrupa'nın en iyi bale topluluklarından birisi olarak kabul edildi.[2] Topluluk, 1990'dan Ukrayna’nın bağımsızlığını kazanmasından sonra Avrupa, Asya ve Amerika'yı kapsayan daha geniş turneler yapmaya başlamıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Kiev Ballet". http://www.russianmusicandvideos.com. Russianmusicandvideos.com sitesi. 28 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2016.  |website= dış bağlantı (yardım)
  2. ^ a b c "About the theatre". http://www.opera.com.ua. Kiev Balesi web sitesi. 26 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2016.  |website= dış bağlantı (yardım)
  3. ^ Mary Ellen, Snodgrass. "Kiev Ballet". The Encyclopedia of World Ballet. 14 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2016.