Ketenciler, İzmit

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ketenciler
—  Köy  —
Kocaeli
Kocaeli
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İl Kocaeli
İlçe Kartepe
Nüfus (2012)[1]
 - Toplam 340
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 262
İl plaka kodu 41
Posta kodu 41000
İnternet sitesi: [2]

Ketenciler, Kocaeli ilinin Kartepe ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuzey Batı Kafkasyada şu an Rusya Federasyonuna bağlı Adigey Cumhuriyetinin hakurnehable ve mamheg köyünden sürülen adigeler tarafından kurulmuştur.Adigeler,ilk geldiklerinde tarım ve hayvancılık yapıyorlardı.Köy halkının çoğunluğu ipek böcekçiliği yapardı.İpek ve keten işleri yapıldığından köye Ketenciler ismi verilmiştir.Köy 1878 yılında kurulmuştur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Ketenciler köyü Kafkas-Rus savaşları sonucu Osmanlı İmparatorluğu topraklarına sürülen Adigeler tarafından kurulan bir köydür.Köyün ilk sakinleri 1864 yılında sona eren Kafkas-Rus savaşları bitiminde Büyük Çerkes Sürgünü sonucu Balkanlara (Bulgaristan-Romanya-Yugoslavya) çoğunluğu Varna ve civarına, 1878 Osmanlı-Rus savaşı sonucu imzalanan Berlin Antlaşması ile daha sonra Kartepe,Ketenciler köyünün şu an bulunduğu bölgeye gelmişlerdir. Köy 3 mahalleden oluşmaktadır. Aşağı Mahallede Şapsığ Adigeleri,Orta Mahallede Abzah ve Cemguy Adiğeleri,Yukarı Mahallede Mamhığ Adigeleri bulunmaktadır. Köy konuşma dili olarak kendi öz dilini korumaya çalışsa da genç nesil Adigece(Çerkesçe)'yi unutma noktasına gelmiştir.

Ketenciler Köyü çerkes toplumunun ,kendi manevi değerlerini ve köy cevresini daim temiz kılmak için Ketenciler Köyü Kafkas Kültür ve Güzelleştirme Derneği kurmuş ve birçok başarılı sosyal faaliyete imza atmıştır.

Köy muhtarlık statüsündedir.Bölgesel olarak akmeşe ve uzuntarla belediyeleri ortasında kalmıştır.1999 Marmara Depremi sonrası izmitte ve diğer civar yerleşkelerde yaşayan adiğeler köylere geri dönmesi ile şu an köy hane sayısı 250 üzerindedir.

Birçok saygın bürokrat,hukukçu,doktor ve iş adamı yetiştiren ketenciler köyü halkı eğitime son derece önem vermektedir.Köyün havası İngiliz Cinsi Yarış atları üretmek için 1995 The_Times dergisine kapak olmuş,ve şu an köy giriş ve çıkışında birçok at harası bulunmaktadır. Ketenciler köyü insanları geçmişte tarıma dayalı yaşamışlar,şu an bir çoğu sanayi işletmelerinde çalışmaktadır.

Köydeki çerkes sülaleleri : Açmuj, Akij, Andurhuay, Begye(Bage), Bgane, Blimha, Bjedug (Guçako), Bramko, Djanhot, Jermize (Jamirze), Çetaw(Ketaw), Çikujiyeko, Duh'o (Duxo), Gugoj, Haçemiz, Hakurine, Haciaxmetko, Hahko, Hajtamko, Hakujiyeko, Hatamko, Haloguse (TLi'se), Hatko, Hauseko, Hazesiko, Hok'on, Huaj, Horelth, Hosobji, Hust, Ji (Aji), Kabartiko, Kalesav, Kalmuko, Karten, Kobli, Kuas, Kube, Lavko, Lhijiyeko, Melis, Misevost, Miskur'e, Mokavko, Naç, Nas'e, Nahlesko, Nanuko, Neguç, Nogayiko, Pçentlesh, Pezadiko, Phesobiç, Psimaf, Rifatiko, Sapiy, Serus'e, Shankok, Segas'e (Habjuko), Sehelth, Sogen, Suvmiz, Talustan (Lavustanko), Thagne, Tramko, Thause, Tsey, Tuıv, Vogulko, Vursımko, Yeguas, Yesowko.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Merkeze olan uzaklığı yaklaşık olarak 20 km. kadar olan köy bir doğa harikasıdır.Özellikle büyük şehirlerde yaşayıp da , yeşile , sessizliğe , kuş seslerine hasret kalanlara inanın daha fazlasını sunar.Bu köyü kesinlikle görmelisiniz...

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisinde olmakla birlikte konumunun yüksekliği ve denizden uzak olması nedeniyle kışlar çok soğuk ve yoğun kar altında geçmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 900
2000 540
1997 673

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi geçmişte tarım ve hayvancılığa dayalıydı.Ancak günümüzde izmit merkez ve civarındaki fabrika ve sanayi kuruluşlarında çalışan,ticaret yapan insanlar bulunmaktadır.Tarım ve hayvancılık kısmen bırakılmıştır

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - İrfan TEMEL
2004 - Zeki ŞİMŞEK
1999 - Zeki ŞİMŞEK
1994 -Ziya Nuri Yalçın
1989 -Ziya Nuri Yalçın
1984 -Ziya Nuri Yalçın
1980 -Ziya Nuri Yalçın

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır . kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]