Kent Pitman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kent Pitman
Doğum Amerika Birleşik Devletleri
Vatandaşlık ABD
Mezun olduğu okul(lar) Massachusetts Teknoloji Enstitüsü
Tanınma nedeni Lisp, Scheme, HyperMeta, Inc.
Resmî site nhplace.com
Kariyeri
Etkiledikleri John McCarthy

Kent M. Pitman HyperMeta şirketinin başkanıdır ve uzun yıllar boyunca Lisp ve Scheme programlama dillerinin tasarımına, geliştirilmesine, standartlaştırılmasına katkıda bulunmuştur. KMP olarak da tanınır.

Pitman, X3J13 komitesinde teknik danışmanlık yapmanın yanı sıra ANSI Common Lisp'i standartlaştıran altkomitede de çalıştı. ANSI Common Lisp olarak bilinen belgeyi ve Common Lisp HyperSpec isimli belgeyi hazırladı (standardın hipermetin hali). bunlara ek olarak ISO ISLISP standardını da hazırladı.

Kent Pitman'ın katkıda bulunduğu bir başka önemli proje ise en önemli bilgisayar destekli cebir sistemlerinden biri olan Macsyma yazılımıdır.

Şu anda Substandards başlığı ile tanımlanan standartların geliştirilmesi için bir organizasyon hazırlama çalışmalarını sürdürmektedir.

Kent Pitman aynı zamanda Another Way Out isimli CBS parodisinin de yazarıdır.

Pitman'ı genellikle Usenet'teki comp.lang.lisp grubunda bulabilirsiniz. Pek çok insan Pitman'ın katkılarına değer verir çünkü Common Lisp standartlaştırılması konusunda uzmandır. Bir grup insan da onun özgür yazılım modeline göre geliştirilmiş Lisp derleyicilerine ve Scheme diline karşı takındığı tavrı küçümser.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]