Kendi kendine darbe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
III. Napolyon'un diktatör olduğu 1851 Fransız darbesi sırasında Paris sokaklarındaki süvariler. Demokratik yollarla seçilen Başkan Bonapart iktidarı ele geçirip bir yıl sonra taç takarak Fransa İmparatoru oldu.

Kendi kendine darbe ya da öz darbe bir devlet liderinin, yönetime yasal yollarla gelmiş olmasına rağmen, ülkenin yasama organını feshederek ya da güçsüz bırakarak, kanuna aykırı düzeyde güç sahibi olduğu bir ayaklanma ya da askerî darbe çeşididir. Bu hareketin diğer sonuçları millî anayasanın ortadan kaldırılması ve bağımsız mahkemelerin devre dışı bırakılması olabilir.[1]

Kendi kendine darbeler listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünya Savaşları Öncesi Dönem[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünya Savaşları Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Soğuk Savaş Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Soğuk Savaş Sonrası Dönem[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bu kavramın erken örneklerine autogolpe olarak rastlanabilir. Kaufman, Edy: Uruguay in Transition: From Civilian to Military Rule, Transaction, New Brunswick, 1979. Kitapta autogolpe'nin tanımı yer almaktadır ve bu kelimenin 1972-73 yıllarında Uruguay'da yaygın olarak kullanıldığından bahsedilir. Bkz. Google Books https://books.google.de/books?id=vMHNkmwKPuQC 18 Ağustos 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  2. ^ "Declaration of Martial Law". Resmi Gazete(Filipinler). Filipinler Cumhuriyeti. 27 Eylül 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2016.