Ken Robinson (Eğitimci)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ken Robinson

Sir Kenneth Robinson ( 4 March 1950) İngiliz konuşmacı, eğitimci, danışman , yazar. Warwick Üniversitesinde profesör. [1] I2003' te hizmetlerinden dolayı  madalya aldı.[2]

Liverpoollu işçi bir aileden olan Robinson şimdi Eşi,   Marie-Therese ,çocukları James ve Kate Robinson ile Los Angeles da yaşıyor

Hayatı ve eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Merseyside, Liverpool'da işçi sınıfa dahil olan James ve Ethel Robinson'un 7. çocuğu olarak dünyaya geldi.Kardeşlerinden Neil Everton City'de futbol oyuncusu.Endüstriyel bir kazadan sonra babası felç oldu.Robinson 4 yaşında çocuk felci geçirdi.Çocuk felcinin vücuduna yaptığı etkilerden dolayı Margaret Beaven Özel Okulunda eğitim gördü.Sonra  Bretton Hall College of Education'da (1968–1972)  drama ve İngilizce eğitimi aldı.London Üniversite'sinden 1981'de drama  ve eğitimde tiyatro araştırmalarından dolayı yüksek lisans diplomasını aldı.

Kariyer[değiştir | kaynağı değiştir]

1985'ten 1988'e kadar Robinson, Okul Projelerinde Sanat adında England ve Galler'deki sanat eğimini geliştirme amacını güden bir projenin başındaydı. Projede 2000 öğretmen, sanatçı ve yöneticiyle çalıştı.Ve bu proje İngiltere Ulusal Eğitim müfredatını etkiledi.Bu süre boyunca Robinson Birleşik Krallık'ın ulusal gençlik sanat ajansında çalıştı.Ayrıca Hong Kong Performans sanatları akademisine danışmanlık yaptı.

12 yıl boyunca Warwick Üniversitesinde profesörlük yaptı ve şu an emekli.Birçok kurumdan Onur ödülleri aldı.Lego şirketi tarafından verilen uluslararası başarı ödülün elayık görüldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 7 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Eylül 2015. 
  2. ^ The London Gazette: (Supplement) no. 56963. p. 2. 14 June 2003.