Kemer Tren İstasyonu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nanahuatl (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 21.11, 1 Ocak 2017 tarihli sürüm (Kategori:Demiryolu ulaşımı kaldırıldı (HotCat))
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kemer
Banliyö
Konum Yenidoğan Mahallesi 35180 Kemer
Konak, İzmir
Türkiye
Sahip TCDD
İşletmeci İZBAN
Hat(lar) Merkez Hattı
Uzaklık 19 km (12 mil) (Cumaovası)
4 km (2 mil) (Alsancak)
35 km (22 mil) (Menemen)
Platformlar Yan
Raylar 2
Yapı
Yapı türü Hemzemin
Bisiklet altyapısı Evet
Engelli erişimi Evet
Tarihçe
Açılış 1857
Yeniden inşası 2010

Kemer İZBAN İstasyonu, İZBAN'ın Merkez Hattı'ndaki bir istasyonu. İstasyonu Cumaovası'ndan Menemen'e sefer yapan İZBAN trenleri tarafından kullanmaktadır.

İzmir-Aydın Demiryolu (ORC) hattı kapsamında 1857 yılında inşa edilmiştir. 'Türkiye'nin en eski tren istasyonudur.' 2006 yılında İZBAN projesinin inşaatı kapsamında kullanıma kapatılıncaya kadar hizmete vermeye devam etmiştir. 2010 yılında TCDD'ye ait kapatılan eski istasyon binasının yanına inşa edilen yeni istasyon hizmete girmiştir. Eski istasyon binası artık kullanılmamaktadır.

İstasyon İzmir'in önemli arterlerinden biri olan Gaziler Caddesi üzerinde yer almaktadır. Eskiden hemzemin geçit olan bölgede, trenlerin geçişi sırasında yoğun bir trafik oluşmaktaydı. Bu trafiği önlemek amacıyla 2006 yılında araçlar için Kemer Alt Geçidi inşa edilmiştir.

İstasyon yakınında Eşrefpaşa Hastanesi, Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi ve Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi bulunmaktadır. Ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Dairesi Başkanlığı da istasyonun yakınındadır.

Hizmetler

Önceki İstasyon İZBAN Sonraki İstasyon
Şirinyer
Cumaovası yönünde
Merkez Hattı
Hilal
Menemen yönünde

Ayrıca bakınız

Kaynakça