Kemer çantası

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kemer çantası veya bel çantası, kalça hizasının biraz üzerinde kayış kullanılarak bele kemer gibi takılan küçük ve orta büyüklüğe sahip bir çantadır. Genellikle bir tür toka ile sabitlenir. Kayışlarda bazen üç kaymalı slaytlar bulunur. Bu çantalar omuzda ve bel izasında taşımaya uygun üretilmiştir. Kişisel eşyaların yanı sıra nakit para, kartlık, cüzdan, anahtar ve resmi belgeler gibi birçok nesneyi içine alabilen büyüklüktedir.

Tarihsel olarak bakıldığında, çanta ilk defa kullanıldığında vücudun önüne yerleştirilmiş ve böylece insanlar kendilerini dönemin haydutlarından koruyabilmiştir. Antik çağlardan beri Kemerlere takılan çantalar birçok kültürde kullanılmaktadır. Köken olarak ilk kullanım yerlerinden biri ise kızılderililer tarafından giysilerde cep yerine bufalo kesesi asılarak kullanılmasıdır. Bufalo keseleri ayrıca bileğe takılabilir veya bir boyun askısı veya kordon ile göğsün ön tarafında taşınabilir haldeydi. Ötzi olarak da bilinen buz adam lakaplı Mumya’nın 5000 yıl önce bir kemer çantası vardı. Orta Çağ Avrupa’sında kemer çantasının yerini başka bir öncül olan giysilerde ki cepler almıştır. Bele takılan İskoç sporran’ı ise Kilt denilen eteklerde cep kullanılmasının pratik olmaması nedeniyle günümüze değin kullanılarak hayatta kalmış bir bel çantasıdır.[1][2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Hannahville Potawatomi Virtual Museum || Buffalo Pouch". web.archive.org. 30 Mart 2015. 30 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Eylül 2022. 
  2. ^ "The Cultural History of the Fanny Pack". MEL Magazine (İngilizce). 16 Ağustos 2018. 28 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Eylül 2022. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]