Ahmet Taner Kışlalı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
199.241.145.219 (mesaj) tarafından oluşturulmuş 12.35, 14 Ekim 2015 tarihli sürüm (Kemalizm'in ALT ilkesi değil, ALTI ilkesi olmalı. Son 'ı' harfi bir şekilde yazılmamış.)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kemalizm, Laiklik ve Demokrasi
Yazar Ahmet Taner Kışlalı
Kapak sanatçısı
Elvan Özsezgin
Ülke Türkiye
Konu
 • Atatürkçülük
 • Laiklik
 • Demokrasi
 • Tür
 • Köşe Yazıları Derlemesi
 • Yayım
 • 1. Baskı: Ocak 1994
 • Yayımcı İmge Yayınevi
  Sayfa 302
  ISBN
  978-975-533-086-0 (Türkçe)

  Kemalizm, Laiklik ve Demokrasi, Siyaset Bilimci, akademisyen Ahmet Taner Kışlalı' nın Atatürkçülük, Laiklik ve Demokrasi konuları üzerine yazmış olduğu köşe yazılarını derlediği kitap.

  Kitabın önsözü

  Bu kitabın oluşumuna katkı yapan başlıca iki etken var: Birincisi, "Atatürk'e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifliği" başlığını taşıyan kitabımın gördüğü inanılmaz ilgi. İkincisi, o kitaptaki "Kemalizm" bölümü ile yetinmeyip, daha açıklama ve ayrıntı getirmem yönündeki yoğun istem.

  Kitabın "Kemalizmle Hesaplaşmak!" bölümü, özellikle bu gereksinmeyi karşılamak üzere kaleme alındı. Bu bölümde sadece Kemalizmin altı ilkesi daha derinlemesine ele alınmıyor, aynı zamanda Kemalizmin orduya, kadına, gençliğe vb. yönelik yaklaşımına da değiniliyor.

  İlk bölümün yanıtlamayı amaçladığı asıl soru ise şu: "Kemalizm eskidi mi?" İşlevini tamamladı mı?

  "Kemalizm Üzerine" başlığını taşıyan ikinci bölümde, Cumhuriyet gazetesinde yayımlanmış bazı köşe yazıları var. Kemalizmin niçin Türkiye'nin gündeminden inmediğini gösteren yazılar bunlar.

  Üçüncü bölüm "Laiklik Üzerine" başlığını taşıyor. Bu bölümde yer alan ilk yazı, uzunca bir giriş niteliğinde; Müslümanlık ve laiklik konusunu irdeliyor. Diğer yazılar ise, yine laiklik üzerindeki güncel tartışmalarla ilgili.

  Dördüncü ve son bölüm "Demokrasi Üzerine". Bu bölüm de, demokrasi üzerine kuramsal bir inceleme ile başlıyor; demokratik yaşamın tartışmalı sorunları ile sürüyor.

  Dış bağlantılar