Kemâleddin el-Fârisî

Vikipedi, özgür ansiklopedi
12.56, 21 Ağustos 2016 tarihinde Xwedêda (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17506855 numaralı sürüm (→‎Kaynakça: Kategori eklendi)
Kemaleddin El Farisi
كمال‌الدين فارسی
Dosya:Kamal-farisi.jpg
Kemaleddin El Farisi heykeli
Doğum Kemaleddin Hasan ibn Ali ibn Hasan el Farisi
1267
Tebriz, İran
Ölüm 1319/1320
Meslek Matematik, Fizik
Milliyet Fars
Dönem İslam'ın Altın Çağı
Edebî akım Bilim

Kemaleddin Hasan ibn Ali ibn Hasan el Farisi ya da tam daha bilinen adıyla Kemaleddin El Farisi (1267 - 1319 ya da 1320), İran'lı matematikçi ve fizikçi.

Kendisi İranlı olmasına karşın matematik, fizik ve astronomi konularında kaleme aldığı kitaplarını Arapça yazmıştır. Asıl ününü İbn-i Heysem'in Kitab el-Menazır adlı optik kitabına yazmış olduğu şerh kitabı olan Tenkih el-Menazır'a borçludur.

Bunun dışında matematik konusunda Tezkira el-Ahbab fi Beyan ül Tehhab adlı dost sayıları üzerine bir kitab yazmıştır. Ayrıca İbn-i Heysem tarafından aritmetik, geometri, alan ve hacim hesapları ile miras hukuku üzerine yazılmış olan Kitab ül Fevaid ül Bahaiye fil Kavaid ül Hisabiye adlı kitap üzerine Esas ül- Kavaid fi Usul ül Fevaid adlı şerhini yazmıştır. Bunun dışında yine Kitab ül Basair fi İlmül-Menazır fil Hikme adlı ikinci bir optik kitabı daha yazmıştır. Ancak asıl önemli kitabı Tenkih'dir. Kemaleddin el-Farisi'nin bu kitabını hocası Kutbeddin Şirazî'nin denetim ve gözetiminde, Kitab el-Menazır'ı da içerecek şekilde hazırlamış, aynı zamanda pek çok özgün risale de eklemiştir. İbn-i Heysem'den yaptığı alıntıları "dedi", kendi yorumunu "diyorum" ve hocasıyla ortak değerlendirmelerini ise "diyoruz" sözcükleriyle ayırdetmiştir[1].

Kemaleddin El Farisi'nin el yazması

Kaynakça

  1. ^ Topdemir, Hüseyin Gazi (1999). "Kemalüddin el Farisi ve Tenkih el Menazır adlı kitabı" (PDF). Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi. 40 (1). s. 433. doi:10.1501/Ilhfak_0000000454. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2014.