Kazanlı, Mersin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 36°49′K 35°45′D / 36.817°K 35.75°D / 36.817; 35.75

Kazanlı
—  Köy  —
Mersin
Mersin
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Mersin
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 324
İl plaka kodu 33
İnternet sitesi: [1]

Mersin büyükşehir belediyesi içinde yer alan bir beldedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kazanlı Mersin kent merkezinin (Valilik binasının) kuşuçuşu 10 km kadar doğusunda yer alır. (36049d 10s N ve 350 45d 18s E). Beldeye Mersin’i Tarsus ve Adana’ya bağlayan yoldan güneye sapılarak ulaşılır. Kuzeyinde Karacilyas beldesi, doğusunda Adanalıoğlu beldesi ve batısında da Karaduvar mahallesi yer alır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Nüfusu 18.000 dolaylarındadır. Etnik olarak, genellikle Alevi(Nusayri) kökenli insanlardan oluşan bir beldedir. Bu nüfus üç muhtarlık bölgesindeki 2,500 konutta ikamet eder. Beldede bir sağlık ocağı, bir meslek lisesi ve üç de ilkokul bulunmaktadır.

İdari durum[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha önce Mersin iline bağlı bir belde belediyesi olan Kazanlı belediyesinin tüzel kişiliği Büyükşehir Belediyesi içinde ilçe kurulmasına dair 28.03.2008 gün ve 5747 sayılı yasa uyarınca kaldırılmış ve belde Mersin Büyükşehir belediyesi sınırları içinde kurulan Akdeniz ilçe belediyesine bağlanmıştır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kazanlı deniz kenarında yer almaktadır. Beldenin 19.yüzyıl başlarına kadar Tarsus yöresinin bir ihracat limanı olduğu bilinmektedir. Ancak, günümüzde beldenin en önemli ekonomik faaliyeti tarımdır. Çevredeki verimli topraklarda bahçecilik ve seracılık yapılmaktadır. Geleceğe yönelik en önemli proje ise, beldeyi turizm merkezi haline getirme projesidir. Mersin valiliğince yürütülen Tarsus-Kazanlı sahil bandı projesi ile beldenin özellikle doğuya doğru uzanan geniş sahilinin turizme açılması amaçlanmaktadır. Proje tamamlandığında, sahil bandında turistik yatak kapasitesi 10 000 e çıkacaktır.Bu bölgede yaşıyan Çetinkaya ve kurtuluş aileleri varlık açısından oldukça iyilerdir

Belde çevresindeki tesis ve kuruluşlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Belde çevresinde, özellikle beldenin batı ve kuzeyinde çeşitli büyük sanayi tesisleri ve bazı antrepolar kurulmaktadır. Bunlar arasında 1970 li yılların başlarında kurulan Soda Sanayi AŞ tesisleri ile 1980 li yılların başlarında kurulan Kromsan (Krom bileşikleri sanayi) ülke ölçeğinde büyük tesislerdir. Ayrıca gıda endüstrisine yönelik çeşitli fabrika ve entegre tesisler de faaliyete geçmiştir.

Kazanlı’da diğer önemli bir tesis TRT Çukurova Radyo verici istasyonudur.

Deniz kaplumbağaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kazanlı beldesinin kıyıları Akdeniz’de bulunan iki tür deniz kaplumbağasının yumurtlama alanıdır.Bu kaplumbağalar yeşil kaplumbağa (Chelonia mydasretta) ve sini kaplumbağasıdır. (Caretta caretta) Her iki tür de, Dünya Koruma Birliği (IUCN) tarafından yayınlanan kırmızı listede soyu tehlikede (EN) olarak sınıflandırılmışlardır. Yumurtlama alanları çok kısıtlı olan yeşil kaplumbağaların bütün Akdeniz’deki başlıca yumurtlama alanı Kazanlı kıyılarıdır. Öte yandan, Kazanlı kıyıları Akdeniz kıyı şeridinde çeşitli koylarda yumurtlayan sini kaplumbağalarının da önemli bir yumurtlama alanıdır.

Bu sebepten, gerek Kazanlı batısındaki, gerekse, daha batıda Mersin merkezdeki, sanayi tesislerinin yumurtlama alanları için tehdit oluşturmasından endişe edilmektedir. (Mersin ve yöresinde hakim rüzgar yönünün güneybatı (lodos) oluşu daha batıdaki tesislerin de tehdit oluşturmasına yol açmaktadır.) Çeşitli akademik çalışmalarda, gerek deniz suyu ve gerekse yeşil kaplumbağaların başlıca besin maddesi olan bitkilerde ağır metal oranları ölçülmekte ve gerekirse, sanayi tesisleri uyarılmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]