Kazakistan Sosyalist Direnişi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Kazakistan Sosyalist Direniş sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kazakistan Sosyalist Direnişi
Социалистическое Сопротивление Казахстана
Kuruluş tarihi 2002 (18 yıl önce) (2002)
Gazete(leri) Солидарность (Dayanışma)
İdeoloji Komünizm
Troçkizm
Uluslararası üyelik İşçi Enternasyonali Komitesi

Kazakistan Sosyalist Direnişi (RusçaСоциалистическое Сопротивление Казахстана, Socialističeskoe Soprotivlenie Kazahstana), Kazakistan'da faaliyet yürüten Troçkist siyasi kuruluş.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kazakistan Sosyalist Direnişi, Rusya'da 2002 yılında düzenlenen kongre sonrası İşçi Enternasyonali Komitesi'nin Kazak üyeleri tarafından kuruldu.[1] Örgütün hedefleri arasında demokratik sosyalizm, otoriterciliğe son verilmesi ve ekonominin işçilerin kontrolü altında millîleştirmesi bulunmaktadır.

Sosyalist Direniş Kazakistan, 2012 yılında "Halkın Evlerini Terk Et" kampanyası düzenlemiş ve demokratik seçim reformu talep etmiştir. Grup Kazak petrol işçileri tarafından Aralık 2011'de Zhanaozen'de düzenlenen 2011 Mangistav ayaklanmaları kapsamındaki grev ve gösterileri desteklemiş ve Kazakistan hükûmetini ve Nursultan Nazarbayev'in liderliğindeki Nur Otan partisini katliam yapmakla suçlamıştır.[2]

İşçi Enternasyonali Komitesi, Kazakistan'daki siyasi ve ekonomik durumuna dikkat çekmek ve insan hakları savunucusu ve Batı Kazakistan'daki petrol işçilerinin davalarına bakan avukat Vadim Kuramshin'in serbest bırakılması için hareketin liderleri Ainur Kurmanov ve Esenbek Ukteshbayev'in desteğiyle "Kampanya Kazakistan" adlı uluslararası bir kampanya başlatmıştır.[3]

Baskılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuruluşundan bu yana Kazakistan devlet yetkilileri tarafından baskıya uğradı. Grubun önde gelen üyeleri arasında gününümüzde sürgünde bulunan bağımsız Kazak sendikası Zhanartu liderleri Ainur Kurmanov ve Esenbek Ukteşbayev yer almaktadır. Her iki isim de Kazakistan yargısı tarafondan çeşitli adli kovuşturmalara maruz kalmış ve hapis cezalarına çarptırılmıştır. Haziran 2012'de Kazakistan Sosyalist Direnişi lideri Takhir Mukhamedzyanov, devlete bağlı kişilerden ölüm tehditleri aldıktan sonra şüpheli şekilde evinde ölü bulunmuştur.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Kazakhstan CWI section established" (İngilizce). İşçi Enternasyonali Komitesi. 23 Mayıs 2002. 24 Temmuz 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2018. 
  2. ^ Kurmanov, Ainur (1 Mart 2012). "The day Zhanaozen died" (İngilizce). The Moscow News. 10 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2018. 
  3. ^ "Campaign Kazakhstan" (İngilizce). 1 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2018. 
  4. ^ "Kazakhstan: Leader of Socialist Movement Kazakhstan found dead" (İngilizce). İşçi Enternasyonali Komitesi. 6 Haziran 2012. 9 Nisan 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2018. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]