Kazakistan'ın bağımsızlık günü

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kazakistan Cumhuriyeti'nin Bağımsızlık Günü her yıl 16 Aralık tarihinde kutlanır. Kazakistan Cumhuriyeti'nin her yıl 16-17 Aralık'ta ulusal bayramı kutlanır.[1].

Kazakistan Cumhuriyeti Bağımsızlık Günü 16 Aralık, Kazakistan'ın ana ve tek ulusal bayramıdır. Kazakistan Cumhuriyeti Tatiller Yasasına göre Kazakistan; ulusal bayramları, resmi tatilleri, mesleki ve diğer bayramları kutlar.

Ulusal bayramlar, Kazakistan Cumhuriyeti'nde Kazakistan devletinin gelişmesinde önemli etkisi olan özel tarihi öneme sahip olayları anmak için kurulan bayramlardır. Ulusal bayramların kutlanmasına merkezi ve yerel yönetimlerde resmi etkinlikler eşlik eder.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

16 Aralık 1991'de Kazakistan Cumhuriyeti Yüksek Sovyeti'nin 1008-XII sayılı Kararı ile "Kazakistan Cumhuriyeti'nin bağımsızlığı hakkında" anayasa maddesi kabul edildi [2].

Anayasanın önsözünde [3]: “Kazakistan Cumhuriyeti Yüksek Konseyi, Kazakistan halkının iradesini, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nde yer alan bireysel hak ve özgürlüklerin önceliğini ve uluslararası hukukun evrensel olarak tanınan diğer normlarını tanır. Kendi kaderini tayin hakkını yeniden teyit ederek, barışçıl bir dış politika izleme, yayılmanın önlenmesi ve silahsızlanma ilkesine bağlılığını beyan eder, Kazakistan Cumhuriyeti'nin devlet bağımsızlığını resmen ilan eder." denilmektedir.

Anyaasaya göre, “Kazakistan Cumhuriyeti bağımsız, demokratik ve meşru bir devlettir. Kendi topraklarında tam yetkiye sahiptir, iç ve dış politikayı bağımsız olarak belirler ve yürütür. "Madde 2." Kazakistan Cumhuriyeti, tüm devletlerle ilişkilerini uluslararası hukuk ilkeleri üzerine kurmaktadır [4][5]."

Kutlamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

16 ve 17 Aralık tarihlerinde 2 gün bayram olarak kutlanır. 16 Aralık hafta sonuna denk gelirse, takip eden Pazartesi günü tatil olur. Yöresel lezzetlerin sunulduğu birçok köyde yurtlar (geleneksel çadırlar) kurulur.[3] Kış mevsimine denk gelmesi nedeniyle kutlamalar iç mekanlarda yapılır.[6] Astana Operası, geleneksel müzik icra eden ulusal orkestraların yer aldığı konserler düzenlemektedir. Birçok milliyetçi politikacı ve aktivist, ulusal bayramı, 1932-33 Kazak kıtlığı ve Sovyetler Birliği'ndeki Kazakların nüfus nakli gibi dönemlerde Rus hükümetinin yaptığı soykırım girişimlerini anmak için bir fırsat olarak kullanır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Kazakistan Cumhuriyeti'ndeki tatiller hakkında. 13 Aralık 2001 tarihli Kazakistan Cumhuriyeti Kanunu N 267". Kazakistan Cumhuriyeti'nin normatif yasal düzenlemelerinin bilgi ve yasal sistemi. 24 Haziran 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Aralık 2020. 
  2. ^ a b Olcott, Martha Brill (September 2010). Kazakhstan: Unfulfilled Promise. ISBN 9780870032998. 
  3. ^ a b "Kazakhstan Independence Day | Office Holidays". www.officeholidays.com (İngilizce). 28 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ağustos 2017. 
  4. ^ http://www.kstu.kz/independence-day-of-the-republic-of-kazakhstan/?lang =tr
  5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 17 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Temmuz 2021. 
  6. ^ Cummings, Sally N. (13 Eylül 2013). Symbolism and Power in Central Asia: Politics of the Spectacular. ISBN 9781317987000.