Kaytazzade Mehmet Nazım

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kaytazzade Mehmet Nazım
Kaytazzade Mehmet Nazım.jpg
Kaytazzade Mehmet Nazım
Doğum 1857
Lefkoşa
Ölüm 1924
Lefkoşa
Meslek Şair, yazar, memur
Milliyet Kıbrıslı Türk
Vatandaşlık Osmanlı

Kaytazzade Mehmet Nazım (1857-1924), Kıbrıslı şair, yazar, bürokrat.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklarda Kaytazzâde Mehmet Nâzım Efendi'nin 1857 yılında Lefkoşa’da doğduğu belirlenmiştir. Doğduğu yerde öğrenimini bitirdikten sonra 1884 yılında kamu hizmetine girdi ve sırasıyla Sakız Adası, Adana, İstanbul, İzmir ve Bursa’da görev yaptı.[1] Sonra istifa ederek Kıbrıs’a döndü.

Bir süre İstanbul’da kaldıktan sonra şair, Lefkoşa Şer’iye Mahkemesi’nde kendisine verilen kâtiplik görevini ölüm tarihi olan 1924 yılına kadar devam ettirmiştir. 

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mensur eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Şâirin Kıbrıs’ta yayımlanan yerel gazetelerde çok sayıda gazel, şarkı, kıt’a vb. şiirleri yayımlanmıştır.

Kaytazzâde M. Nâzım’ın Kıbrıs Gazetesi’nde 39 bölüm olarak tefrika edilen "Yadigâr-ı Muhabbeti" adlı romanı daha sonra aynı gazete tarafından kitap olarak 1893’te basılmıştır. Yazarın yine Kıbrıs Gazetesi’nde 12 bölüm halinde tefrika edilen yarım kalmış "Leyle-i Visâl" adlı ikinci bir romanı daha vardır. Birinci romanın konusu İstanbul’da, ikinci romanın konusu ise Sakız Adası’nda geçmektedir. 

Yazarın 1892’de "Yeni Zaman Gazetesi"nde yayımlanan "Âdem-î İhtiyâd" adlı bir hikâyesi ile annesinin ölümü üzerine yazdığı ve yine "Yeni Zaman Gazetesi"nde tefrika edilen "Feryâd-ı Garibâne" adlı mensur bir eseri de bulunmaktadır.[2]

Nazım eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaytazzâde, Müftü Hasan Hilmi Efendi’den sonra divan şiiri tarzında şiirler yazan Kıbrıslı şairler arasında en güçlü şairlerden biri olarak kabul edilir. Şairin Kıbrıs’ta yayımlanan yerel gazetelerde çok sayıda gazel, şarkı, kıt’a vb. şiirleri yayımlanmıştır.

Kaytazzâde Mehmed Nâzım Efendi"nin şiirlerinden Mevlâna Celâleddîn-î Rûmî'ye büyük saygı duyduğu ve Mevleviliğe yürekten bağlı olduğu anlaşılmaktadır. Kaytazzâde Mehmed Nâzım Efendi'nin şiirleri arasında Mevlâna'ya yazılmış üç şiir ile bir beyit bulunmaktadır. Üç şiirden biri gazel, diğer ikisi ise kıta ve kıta-i kebire nazım şekilleriyle yazılmıştır.[3] 

Tahassür başlıklı ikinci mersiye hicrî 1311 (M.1893) yılında hac fârizâsını yerine getirmek üzere gittiği kutsal topraklarda, Tûr’da vefat etmiş olan Lefkoşa Mevlevîhanesi postnişîni Savfet Dede için yazılmıştır. Beş dörtlükten oluşan mersiye, "Tahassür" başlığından da anlaşılacağı gibi, şairin hasret ve üzüntüsünü dile getirmektedir. Kendisi de Mevlevî tarikatına bağlı olan Mehmet Nâzım Efendi, mürşîdinin vefâtından büyük bir üzüntü duymuştur. 

Bir diğer mersiye, kıta nazım şekliyle ve aruz vezni ile yazılmıştır. Şâir bu mersiyeyi oğlu Gâlib ve eşi Zehra Hanım’ın vefâtları üzerine yazmıştır.  

Kaytazzâde Mehmet Nâzım Efendi’nın şiirleri, "Rûh-ı Mecrûh Şiirler" adı altında 1993 yılında yayımlanmıştır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Kıbrıslı Şair Kaytazzade Mehmet Nazım Efendi’nin Mersiyeleri Üzerine Bir İnceleme 
  2. ^ Kıbrıs Türk Edebiyatı- Başlangıçtan Bugüne-, 1989, s.41-44 [1]
  3. ^ Kıbrıslı Şair Kaytazzâde Mehmed Nâzım Efendi"nin Mevlâna"ya Yazdığı Şiirler