Kaykay tahtası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir Kaykay (Üstteki siyah zımpara yapışık olan kısım kaykay tahtasıdır)

Kaykay tahtası, kaykayın gövdesini şekillendirir ve ayakta duracak alanı oluşturur. Kaykaycının ayağına daha çok sürtünme oluşturarak ayağının altından kolayca kaymasını önlemek için kendinden yapışkanlı zımpara ile kaplanır. İlk tahtalar sahipleri tarafından elle şekillendirilmiş olan masa üstü, raf vb. mobilya parçalarından yapılmıştır. Önceleri düz olan bu parçalara sonradan bazı bölgelerde eğim verilerek yeni şekiller oluşturulmuştur.

Çoğu tahta 7 kat çapraz iliştirilmiş Kanada akça ağacından yapılmıştır. Zaman zaman tahtanın yapımında fiberglas, bambu, karbon lifi gibi daha egzotik maddeler tahtayı daha sağlamlaştırmak, hafifletmek ve performansını artırmak amacıyla hammaddesine eklenir. Genelde tahtalar 19 ila 20,5 cm genişliktedir. Bir tahtanın genişliği onu kullanacak olan kişinin kişisel tercihine bağlıdır. Çoğu kimse sokak tarzı kayış için 19 ila 20,5 cm, rampada kaymak için ise daha geniş tahtaları tercih eder. Kaykay tahtaları genelde 71 ila 84 cm uzunluktadır.

Bir Longboard üzerinde kayan kaykaycı

Longboard diye isimlendirilen kaykay modellerinin ise daha uzun tahtaları vardır. "Old school" tahtalar (1970'ler - 1980'lerde yapılanlar ve onları günümüzde taklit eden modern tahtalar) genellikle daha geniştir ve sadece tek kuyruk kısımları vardır. 1970'lerdeki modeller çok az veya hiç konkava sahipken 1980'lerdeki modelleri daha derin konkavlara ve daha kullanışlı kuyruklara sahiptir.

Kırık bir kaykay tahtası

Çoğu tahta burun ve kuyruk kısmındaki gövde kısmında içbükeydir. İçbükey tahtalarda kenarların üst tarafı (kaykaycının bastığı yer) çukurdur. Bu çukurluk, ayakların tahtayı daha kolay kontrol etmesini ve esnekliği artırarak tahtanın daha sağlam olmasını sağlar.