Kayalar, Midyat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
19.27, 11 Temmuz 2016 tarihinde Peykbot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17321635 numaralı sürüm (bilgi kutusundan muhtarlık bilgisi çıkarıldı)
Kayalar
Mardin
Mardin
Ülke  Türkiye
İl Mardin
İlçe Midyat
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 167
Zaman dilimi UTC+03.00 (TSİ)
İl alan kodu 0482
Posta kodu 47500

Kayalar Mardin ilinin Midyat ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe

Köy halkı, Araplardan oluşmaktadır.Mahallenin adının için Arapçası Keferzota'dır. Kef' Arapça dilinde kaya anlamına gelir. Türkçede Kayalar olması da mahallenin her yerinde kayaların hakim olmasındandır. Köy daha önceleri Riş Köyü'nün mezrası idi.Ayrıca yeni muhtarı CEVAT ACAR dır

Kültür

Arap kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Dini kaideleri yüksek, yeşilliğe önem veren ve yeşilliği koruyan kişiler olarak bilinmekte. Geleneklerini yaşatmaktadırlar ve misafir ağırlamada halen eski gibi geleneklerine bağlı korumaktadırlar; misafirin kimliğine kişiliğine bakılmaksızın en güzel şekilde ağırlamaktadır.Yöresel yemekleri ise kaburga dolması, yöresel adıyla lebeniye denilen ayran çorbası, bilhassa yoğurt ve kurutulmuş kavunun pekmezin içinde kaynatılmasıyla elde edilen kahvaltıda tüketilen KEDİDET denilen yiyecektir.Ayrıca lehmit meksut denilen yiyecekte çok fazla yenilmektedir.

Coğrafya

Mardin iline 77 km, Midyat ilçesine 12 km uzaklıktadır.

İklim

Köyüm iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
720 2007 530
2000 100
1997 310

Ekonomi

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Mahallede, ilköğretim okulu vardır Mahallenin içme suyu şebekesi 20 yıldır vadır bugünde var kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Ayrıca köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.ve ayrıca parketaşı döşenmiştir.Ayrıca mahallenin kendisine ait küçükler için ayrı büyükler için ayrı olan toprak sahası bulunmaktadır.Mahallede yeni taziye evi de yapılmıştır.

Dış bağlantılar