Kayı, Süleymanpaşa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Kayı, Tekirdağ sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Kayı
—  Mahalle  —
Tekirdağ
Tekirdağ
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tekirdağ
İlçe Süleymanpaşa
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İklim türü Marmara iklimi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 316
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0282
İl plaka kodu 59
Posta kodu 59000
İnternet sitesi:
YerelNET sayfası

Kayı, Tekirdağ ilinin Süleymanpaşa ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayı mahallesi II. Murat vakfı ile kurulmuştur. Tahmini 1430 ile 1440 yılları arasında kastamonu tosya civarından oğuzların kayı boyundan olan hacıbalioğlu sülalesi tarafından kurulmuştur. Köy mezarlığında Bu sülaleye ait 1530 yıllarından itibaren yazılı mezar taşları mevcuttur. (1920 yılında köy mezarlığı hemen üstünde bulunan askeri karargah denizden yunan gemilerince bombalanırken defalarca isabet almış ve mezar taşlarının birçoğu tahrip olmuştur.)

Mahallenin ilk yerleşim yeri dokuz yalak mevkii civarıdır. O civardaki arazilerin eski tapu kayıtlarında II. Murat vakfı olduğu bilgisi mevcuttur. Ancak Şu an mahallede eski yerlilerden kimsenin erkek tarafından soyu devam etmemektedir. En son Çanakkale savaşında nesillerini devam ettirecek delikanlılar (hacıbalioğlu mehmetoğlu osman şehadet 18 nisan 1915 15 yaşında (hey onbeşli onbeşli...)) şehit olmuşlardır. Bu gün için eski ailelerden ; köye 1800'lü yıllarda yerleşen ailelerin Çanakkale savaşına katılmayan erkeklerinin soyu devam etmektedir.

O ailelerden biri 3 oğlundan 2 sini Çanakkale savaşına göndermiş, bir oğlu şehit olup (mıstık oğlu Süleyman 16 yaşında), diğer oğlu (mıstık oğlu Hüseyin) da Çanakkale savaşına katıldıktan sonra evine dahi uğramadan yemen cephesine gidip Britanyalılara esir düşmesiyle 7 yıl esaret hayatı yaşadıktan sonra mahallesine dönerek neslini devam ettirmiştir.

Kurucu hacıbalioğlu sülalesinden mahallede kalan kocaağa mehmet erkek evladını Çanakkale savaşında şehit verdikten sonra, kırkepenekliye gelin ettiği kızını, (eşi Çanakkale'de şehit oluyor) kızı ve oğlu ile yanına alıyor ve hacıbalioğlu hanesi gülçiftçi ve özballar olarak devam ediyor.

Mahalleye balkanlardan ilk göçler 1925'te şu anki mekadonyanın üsküp şehrinin hamzalı mahallesinden Arnavut diye nitelendirdiğimiz 5 aile gelmiştir. Bu aileler burada haşimağaya ait olan mekanı satın alarak yerleşmişlerdir. (kayılı haşim ağa 1926 yılında mahalleden akrabası olan biriyle traktör alıyor fakat traktör paylaşılamıyor ve kavga gürültü derken haşimağanın bir kızı öldürülüyor haşim ağa daha sonra mülkünü satarak daha önce diğer kızını verdiği yarabsanlı haşim ağanın yanına gidiyor.)

Daha sonra 1929'dan itibaren bugünkü Bulgaristan diye nitelendirdiğimiz Türk şehri kırcaali ve Köylerinden (salifler, hacımehmet, adalı, otmanköy, köseler, ...) dağlı dediğimiz köylülerimiz gelerek mahallenin üst tarafındaki hazine arazilerine yerleştirilmişlerdir. Daha sonra devlet tarafından 10 ar dönüm arazi verilmiştir. 1951 yılında da İskan hakkı olarak araziler 40 ar dönüme tamamlanmıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tekirdağ merkezine 5 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2000 316
1990 459
1985 455

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamakta, taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]