Kavakköy, Haymana

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kavakköy
—  Mahalle  —
Ankara
Ankara
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ankara
İlçe Haymana
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 451
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03:00)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu
Posta kodu 06860
İnternet sitesi: [2]

Kavakköy, Ankara ilinin Haymana ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihi ve Ekonomik yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara ili Haymana ilçesine bağlı olan Kavak Mahallesi, ilçenin güney batısında olup, ilçeye 26 km'lik stabilize bir yolla bağlıdır. Mahalle doğuda Evliyafakı, güneybatıda İnler, güneyde Demirözü ve batıda Ördekgölü Köyleri ile komşudur. Kavak mahallesi Polatlı ilçesine ise 34 km uzaklıkta olup sabah mahalleden Polatlı'ya, akşam Polatlı'dan köye servis bulunmaktadır. Yörede tipik kara iklimi ve özellikleri hüküm sürmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlıdır. Sert hava şartları nedeni ile kış mevsiminde don ve buzlanma görülmektedir. Doğal olarak İç Anadolu Bölgesinin tipik bitki örtüsü olan bozkır görülmektedir. Yakın çevrede orman ve koruluk alan bulunmayıp, bulunan ağaçlar genellikle evlerin bahçelerine ve yakın çevrelerine dikilmiş olan az sayıda kavak ve meyve ağaçlarından oluşmaktadır. Ayrıca Köy çeşmelerinden akan suyun oluşturduğu yatak ve çevresi boyunca, kavak ve selvi ağaçları bulunmaktadır. Köy adını buradan almıştır. Mahallenin ekonomisi genellikle tarıma dayalı olup, buğday, arpa, yulaf, mercimek, kimyon, nohut, soğan ve şekerpancarı ekilmektedir. Az da olsa hayvancılık yapılmaktadır. Üretimde verimlilik ve çeşitlilik olmadığından; göç ve yurt dışında (özellikle Almanya) çalışma ihtiyacı mahallede de görülmektedir. Köy Halkı Şeyhbızın Kürtdüdür. Nüfusu Kaymakamlık verilerine göre 415 kişidir.2014'ten itibaren köyün muhtarı Ş.Ramazan Yılmaz dır. Aşiret Şeyhbızın Lerani[Lere Xari]kolundandır Köye bağlı üç tane yayla vardır.Hakbilen yaylası,Kılınç yaylasi ve Akyüz Yaylası'dır.Özellikle Polatlı'da yaşayan Köy Halkı Almanya'dan öğrenilen endüstriyel zemin betonu mesleğini yapmaktadır ve çoğunun endüstriyel zemin beton şirketi vardır.Ayrıca Polatlı'daki parkların (çay bahçelerinin) çoğunluğunu yani %80 ni köy halkı işletmektedir.Ayrıca köyden yetişmiş 1 emekli komiser,1 tşof dan emekli müdür,1 emekli başçavuş, 1 emekli astsubay, 1 astsubay,2 polis memuru, 2 gıda teknisyeni 2 ögretmen,2 milli sporcu(avrupa kick bocks sampiyonu),1 inşaat teknikeri,2 Müteahit 1 motor teknisyeni,1 makine teknikeri, 1 ziraat mühendisi, 1 elektrik teknisyeni,2 müzik organizeteri,1 marangoz,1 tzdk müdürü,5 hemşire,1 acil tıp doktoru yetiştirmiştir ve yetismekte olanda vardır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara iline 101 , haymana ilçesine 26 km ,polatlı'ya 34 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 400
2000 451
1997 499

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Mahallede ayrıca mermer rezervi bulunmaktadır.İşlenip dünya'da 36 ülkeye satılmaktadır. Ayrıca mahallenin çogu yurtdısındadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede 3 blok halinde ilköğretim okulu vardır. Okula ait anaokulu ve 3 lojman vardır.Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.T.M.O ve lojmani vardır, Köy konağı(kahvehane muhtarlık ve iki adet dükkân)vardir,iki adet benzinlik, hububat eleme tesisi, cenaze yıkama aracı morgu ve cenaze yıkama yeri(gasılhane 2016 da yapılmıştır).Cami ve lojmanı vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]