Kategori tartışma:Şehir sembolü yapılar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Bu kategoriyi şehir sembolü yapılar diye açtım. Ancak sadece Sembol olmuş yapılar olarak değiştirmeli miyiz diye düşünüyorum. Zira bazı şehirler de birden fazla sembolleşmiş yapı mevcut olabilir. Hangisi daha sembol tartışmalı olabilir. Mesela Londra'da big ben kulesi de mevcut kule köprüsü de. Fikirlerinizi bekliyorum--Baylanmsj 06:17, 2 Haziran 2006 (UTC)

  • Sembol olmuş yapılar daha geniş bir terim. Örneğin bir din için sembol olmuş bir yapı veya bir kavram için sembol olmuş bir yapı... ve hatta bir şahıs için sembol olmuş bir yapı. Bu nedenle bu tasnif uygundur. Bir şehirde birden çok sembol yapı olması çok önemli değil. Örneğin İstanbul'u ele alırsan Aya Sofya, Boğaziçi Köprüsü ve daha birçok yapı... Hepsi burada yer alabilir. Hatta şehirler için buna alt kategori olarak spesifikleştirilmiş kategoriler açabiliriz anıtların çoğu gelirse: Kategori:İstanbul'un sembolü olmuş yapılar, Kategori:Paris'in sembolü olmuş yapılar gibi. - Noumenon 06:23, 2 Haziran 2006 (UTC)
  • OK. İlginize Teşekkür ederim--Baylanmsj 06:25, 2 Haziran 2006 (UTC)

Daraltma[kaynağı değiştir]

  • açıkçası bazı şehirler için ne kadar zor olsada, her şehirden bir aday gösterilmesi maddenin daha fazla işlevsellik ve anlam kazanmasına sağlar. Aksi takdirde konu gereğinden fazla dallanıp budaklanacak. Bir istanbullu, bir londralı, bir romalı veya moskovalı kendi şehri ile ilgili size 10 sembollik yer sayabilir. bu kadar sembol çıkarıcak 50 şehir olsa toplam 500 alt başlık olur. 10 dan daha az sembol çıkarıcak şehirleride düşününce siz hesaplayın... komik olucak ama bir hollywood filmi düşünün konusu global bir felaket olsun, kahire için piramitler, paris için eyfel, new york için özgürlük heykeli seçilir. başka bir mekan yada bina kullanılmaz hep aynı mekanlar seçilir. sadece o noktalar, bir bayrak gibi o şehrin simgeleridir. --Ollios 21:28, 23 Nisan 2011 (UTC)
  • Yapılan, "Kategori:İstanbul'un sembolü olmuş yapılar" önerisinide kesinlikle destekliyorum. belki bu biraz daha genişletilebilinir. örneğin önce "Kategori:Türkiye'deki şehirlerin sembolü olmuş yapılar daha sonra Kategori:İstanbul'un sembolü olmuş yapılar" gibi biçiminde de olabilir.--Ollios 21:28, 23 Nisan 2011 (UTC)