Katasyrtai Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Katasyrtai Muharebesi
Bizans-Bulgar savaşları:
913-927 Savaşı
Tarih917 Sonbaharı
Bölge
Konstantinopolis yakınlarında Katasyrtai
Sonuç Bulgar zaferi
Taraflar
Bulgar İmparatorluğu Bizans İmparatorluğu
Komutanlar ve liderler
I. Simeon Leo Fokas
Güçler
Bilinmiyor Bilinmiyor
Kayıplar
Bilinmiyor Ağır

Katasyrtai Muharebesi (Kατασυρται) 917 sonbaharında, Bizans'ın başkenti Konstantinopolis'e yakın Katasyrtai köyünün yakınında Achelous'taki çarpıcı Bulgar zaferinden kısa bir süre sonra gerçekleşen çatışmadır. Sonuç mutlak bir Bulgar zaferidir.

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

917'nin başından itibaren her iki taraf da belirleyici eylemler için hazırlandı. Bizanslılar, Bulgaristan'a karşı bir koalisyon kurmaya çalıştılar, ancak girişimleri Bulgar hükümdarı I. Simeon'un hızlı tepki göstermesi nedeniyle başarısız oldu. Bununla birlikte, Bizanslılar muazzam bir ordu topladılar ancak Achelous'ta ağır bir yenilgiye uğradılar.

Muharebe[değiştir | kaynağı değiştir]

Muzaffer Bulgar ordusu güneye doğru yürürken, Achelous'ta hayatta kalan Bizans komutanı Leo Fokas, deniz yoluyla Konstantinopolis'e ulaştı ve başkente ulaşmadan önce son Bizans birliklerini topladı. İki ordu, kentin hemen dışındaki Katasyrtai köyünün yakınında bir gece savaşından çarpıştılar, sonunda Bizanslılar savaş alanından büyük kayıp verdiler.[1]

Neticesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Son Bizans askeri kuvvetleri kelimenin tam anlamıyla tahrip edildi ve Konstantinopolis'in yolu açıldı, ancak Sırplar batıda isyan ettiler ve Bulgarlar, Bizans başkentinin son saldırılarından önce arkalarını korumaya karar verdiler, bu Bizans İmparatorluğu'na toparlanmak çok değerli bir zaman kazandırdı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel
  1. ^ Lynda Garland (1 Nisan 2002). Byzantine Empresses: Women and Power in Byzantium AD 527-1204. Routledge. s. 122. 11 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2019. 
Genel