Katarakt ameliyatı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atlas and epitome of operative ophthalmology (1905) (14782610945).jpg

Katarakt ameliyatı, gözün içerisindeki doğal merceğin çıkartılarak yapay lens ile değiştirilmesini içeren tedavi.

Akıllı lens[değiştir | kaynağı değiştir]

Uzun yıllardan beri uygun koşulları taşıyan 40 yaş ve üzeri katarakt hastalarının tedavisinde kullanılmaktadır. Katarakt hastalarının yakın, orta ve uzak mesafelerde net bir görüş elde etmesini sağlayan göz içi lenslerdir. Akıllı lenslerden önceki süreçte katarakt tedavisinde kullanılan tek bir mesafe için net görüş sağlayabilen monofokal lensler kullanılmaktaydı. Trifokal lensler olarak da bilinen akıllı lensler sayesinde hastaların tek bir odak noktası dışında diğer odak noktalarını da görebilmeleri için fazladan gözlük kullanımı ihtiyaçları ortadan kalkmıştır.

Akıllı lensin nasıl çalıştığından bahsetmeden önce görme eylemi sürecinde gözümün çeşitli elemanlarının nasıl işlev gördüğünden bahsetmek gerekmektedir. Göze farklı mesafelerden gelen ışık gözün en dış ve şeffaf tabakası olan korneadan geçer göz lensinde kırılır ve retina yüzeyinin üzerindeki görme alanına düşer. Retina yüzeyinden çeşitli hücreler ve sinirler yardımıyla beyne iletilen görüntüler beyin tarafından çözümlenir ve anlamlandırılır böylece görme eylemi gerçekleşmiş olur. Görme eylemi sürecinde dışarıdan dışardan farklı mesafelerden gelen ışığın göz merceği tarafından retinaya düşürülmesi esnasında, göz merceğimiz kendisini esneterek uzak, yakın ve orta mesafelere kendisini uyumlamış olur. Bizlerde böylece tüm mesafeler için net bir şekilde görmüş oluruz. Akıllı lenslerin çalışma prensibi için de aynı şey geçerlidir. Tüm mesafelerden gelen ışığın tek bir lens ile odaklamayı imkanlı kılmaktadırlar. Akıllı lensleri kişiye özel olarak ayarlamak mümkündür. Yine akıllı lensler hastaların göz tipine göre de seçilebilmektedirler. Bu sayede farklı mesafeler için birde çok gözlük kullanımı ihtiyacı ortadan kalkmış olur.

Uzak ve yakın mesafelerde veya her iki mesafe için görme problemi yaşayan 40 yaşını geçmiş hastalara uygulanabilmektedir. Akıllı lens ile hem uzağı hem yakını gözlük veya kontakt lense ihtiyaç duymadan görmek mümkündür. Ayrıca 35-40 yaş arasında göz numarası lazerle düzeltilmeye uygun olmayan hastalara akıllı lens uygulanabilmektedir. Daha önce lazer göz operasyonu geçirmiş ancak göz içi lenslerindeki deformasyon sebebiyle görmesi azalmışsa da uygulanabilmektedir.

Akıllı lens tedavisi göz kırma kusurları dışında katarakt hastalarının tedavisinde kalıcı bir yöntem olarak sıklıkla uygulanan bir yöntemdir.

Akıllı lens operasyonu kataraktı olan veya lazer ile düzeltilemeyecek derecede miyop, astigmat ve hipermetrop hastalarına, ameliyat ile çok odaklı lensin doğal göz lensi yerine yerleştirilmesi işlemidir. Bu işlem sayesinde hastalar operasyon sonrasında gözlük kullanımına ihtiyaç duymadan tüm mesafeleri görebilmektedir.

Operasyon öncesinde gözün anestezik göz damlası yardımıyla uyuşturulması gerçekleştirilir. Bu nedenden dolayı hastalar işlem sırasında herhangi bir ağrı hissetmezler. Genel anestezi veya operasyon öncesi ve sonrası hastanede kalma söz konusu değildir. Operasyon sırasında göz içindeki doğal mercek çıkartılarak yerine akıllı lens yerleştirilir. Ameliyat sonrasında göz bandajlanarak hasta evine gönderilmektedir. Ameliyatın yapıldığı göz bir gece bandajlı kalır. Bandaj ertesi gün açılır. Birkaç gün sonra diğer göze de aynı işlem uygulanır ve böylece akıllı lens tedavisi sonlandırılmış olur.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "What is SMART Cataract Surgery?". New Eyes Southern Nevada (İngilizce). Erişim tarihi: 4 Eylül 2021.