Katar'ın vize politikası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Katar vize politikası sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Katar vize politikası

Katar ziyaretçilerinin vize almaları gerekir.

Turist vizesi sahibi ziyaretçiler ayrıca otel rezervasyon belgesi ve en az 1.400 $ limitli kredi kartına sahip olmalıdır.

Şubat 2016 yılında Katar makamları, online turist vizesinin tanıtılması planlarını açıkladı.[3]

Vize muafiyeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdaki ülkelerin vatandaşları, Katar'a ziyaretlerinde vize almaları gerekmez ve ülkeye girmek için kimlik kartlarını kullanabilirler:

Cezayir, Fransa, İtalya, Fas, Portekiz, Tunus, Türkiye ve Birleşik Krallık diplomatik veya resmi pasaport hamilleri  ve sadece Azerbaycan, Brezilya, Bulgaristan, Kıbrıs Cumhuriyeti, El Salvador, Gürcistan ve Ukrayna diplomatik pasaport sahiplerinin vize almaları gerekmez.

Varışta vize alabilen uygun ülkelerin vatandaşları, Umman tarafından verilen geçerli bir vize sahibiyse vizeden muaftırlar.

Varışta Vize[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdaki 36 ülkevatandaşları ülkeye vardıklarında bir aylık vize (aynı zamanda online verilmiş olabilir) alabilirler:

1 - Nakit ya da kredi kartı, otel rezervasyonu-nerede ikamet edeceği ile ilgili kanıt ve dönüş bileti ile 1.000 Dolar tutarında para sahibi olması gerekmektedir.

İran'a seyahat eden vatandaşlar, 5,000 QAR tutarında bir kredi kartı, dönüş bileti, Üst sınıf otel rezervasyonu ve Hükümet tarafından onaylanmış bir şirket tarafından gönderilen davetiye'ye sahip olmaları gerekmektedir.

Katar hükümeti, Çin, Hindistan ve Rusya vatandaşlarına vizesiz giriş vermeyi planlamaktadır.[6]

Transit[değiştir | kaynağı değiştir]

26 Eylül 2016'da İçişleri Bakanlığı, Hamad Uluslararası Havalimanı'ndan transit geçiş yapan herhangi bir uyruklu yolcuya ücretsiz transit vize verileceğini ilan etti. Yalnızca 5 ila 96 saat arasında bekleme yapan yolcular için uygun olacaktır.[7]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]