Kassia

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Saint Kassia
Kassia.jpg
Doğum MS 810
Konstantinopolis
Ölüm MS 865
Çoban Adası

Kassia (YunancaΚασσιανή Kassiani; 805/810 - 865) Bizanslı bir başrahibe, şair, besteci ve ilahi yazarıdır. Kassia, ortaçağ bestecileri arasında besteleri kaybolmadan ve zarar görmeden günümüze ulaşan nadir bestecilerden biridir. Eserleri halen modern besteciler tarafından yorumlanır. Tam olarak sayısı bilinmese de yaklaşık olarak elli bestesi günümüze ulaşmıştır. Bazı kaynaklarda elli den çok bestesi olduğu belirtilir ama bunlar zaman içinde kaybolmuş ya da farklı besteler haline dönüşmüştür. Kassia, eserleri günümüze kadar ulaşan dünyanın bilinen ilk kadın bestecisidir.

Tüm bu ilahi tarzı bestelere ek olarak, ayinlerle alakası olmayan 800 e yakın ayet tarzındaki özdeyişleri ve aforizmaları günümüze ulaşmıştır.

Kassia ortaçağ bizans döneminde adından söz ettirebilmiş iki kadından biridir. Diğeri ise Anna Komninidir.[1]

İsmi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kassia'nın ismi, bir latin ismi olan Cassius'un biraz daha feminen hali olan yunan ismidir.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Theofilos'un eş seçimini gösteren modern tablo

Kassia'nın doğum tarihi tam belli olmasa da çeşitli kaynaklarda milattan sonra 805 ve 810 yılları arasında bir tarihte doğduğundan bahsedilir. Konstantinopolis de zengin bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur.[2] Simeon Metafrastis, Georgios Amartolos ve Leo the Grammarian adlı üç Bizans tarih yazarı tarafından, Theofilos adına düzenlenmiş bir görücülük gösterisinde imparator Theofilos'un Kassia'yı beğendiği ve ona şunu söylediği "Kötülükler dünyaya kadınla gelmiştir", Kassia'nın da cevap olarak "İyilikler dünyaya kadınla gelmiştir" dediği yazılmıştır. İmparator burada "Kötülükler dünyaya kadınla gelmiştir" diyerek Havva'nın Adem'e verdiği elma nedeniyle Cennet'ten kovulmalarını işaret ederken, Kassia da "İyilikler dünyaya kadınla gelmiştir" cevabıyla Meryem Ana'yı işaret eder. Bu zeki cevap ile imparator sinirlenerek Kassia dan vazgeçer ve gene aynı evlilik gösterisinde yer alan Theodora isimli başka bir kızı seçer. Kelimesi kelimesine, yunanca gerçekleşen diyaloğ şu şekildedir:

"-GrekçeἘκ γυναικὸς τὰ χείρω." (Ek gynaikós tá cheírō)
"-GrekçeKαὶ ἐκ γυναικὸς τὰ κρείττω." (Kaí ek gynaikós tá kreíttō)

Daha sonraki tarihlerde isminden bahsedilmemektedir bundan sonraki zamanda ilk kez adının duyulduğu tarih 843'dür. Bu tarihte Kassia Konstantinopolis'in batısında surlara yakın bir yerde bir manastır kurar ve oranın başrahibesi olur.[3]

Ölümüne yakın dönemde Kassia'nın İtalya'ya seyahat ettiği ve bu seyahatten sonra Yunan adası olan Kasos'a (Çoban adası) yerleştiği ve burada öldüğü bilinmektedir. Kassia'nın mezarı adadaki bir kilisede bulunmaktadır.[4]

Eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Babası Bizans sarayında yüksek rütbeli bir subay olan Kassia, o zamanlardaki yüksek sınıf ailelerinin geleneklerine uygun olarak özel eğitim aldı. Felsefe ve teoloji gibi alanlarda öğrenim gördü.

Dini olarak anılması[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir aziz olduğu için adına her yılın 7 Eylül gününde Hristiyan Ortodoks Kilisesi tarafından dini bayram düzenlenir.

Kayıtlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Burada yer alan kayıtlar Kassia adına ticari olarak yapılan günümüz kayıtlarıdır:

  • Kronos Quartet: Early Music (Lachrymæ Antiquæ), ABD 1997.
  • Deborah Kayser ve Nick Tsiavos "The Fallen Woman" CD'si çıkış tarihi 2008. Daha fazla bilgi için lütfen bakınız http://nicktsiavos.net/ 20 Temmuz 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  • ̇Kassia ya ait bazı eserler yeniden seslendirilmiş ve youtube'a yüklenmiştir.
  • VocaMe : Kassia - Byzantine hymns of the first woman composer. Christophorus, Germany 2009. Bu isimle yer alan eserde 18 parça yer almaktadır.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel
Özel
  1. ^ Stephenson, Paul, (Ed.) (2010). The Byzantine World. s. 66. 28 Haziran 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Şubat 2013. 
  2. ^ Touliatos, Grove online
  3. ^ ""Other Women's Voices"". 11 Ekim 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2016. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2016. 
  5. ^ Byzantine hymns of the first female composer: Kassia 11 Mart 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., vocame.de