Kasar Kağan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kasar Kağan
Uygur Kağanı
Hüküm süresi Uygur Kağanlığı: 824-832
Önce gelen Küçlüg Bilge Kağan
Sonra gelen Külüg Beg
Ölüm 832
Tam adı
Ay Tengride Ülüg Bolmış Bilge Kağan

Kasar Kağan, Kasar (Hesa) Tuğluk (Teley) Kağan ya da Çin kaynaklarına göre Çyaoli Kehan Hesa Teley (昭礼可汗 曷萨特勒), 824-832[1] yılları arasında Uygur Kağanlığı'nı yöneten hükümdardır. Çincedeki Çyaoli transliterasyonunun Türkçe aslı açık değildir. Kasar Kağan Dönemi, geniş sınırlar ve büyük bir ticaret hacmine sahip olsa da, gittikçe gerilemeye başlayan Uygur Kağanlığı'nın artık çöküş sürecine girişinin görüldüğü dönemdir. Bu dönemde iç çekişmeler ve suikast planları kağanlığın büyük siyasi krizler yaşamasına neden olmuştur.

Kağanlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

824'te, Uygur Kağanı Küçlüg Bilge Kağan ölmüştür. Onun yerine kardeşi Kasar (Hazar) Tigin başa geçmiş ve bu olay Uygurların eğemenliği altındaki Hu gibi kavimlere büyük bir isyan fırsatı doğrumuştur.[2] Ülke içerisinde derebeyi konumundaki bu toplulukların isyanları, kağanlığı hızlı bir çöküşün içerisine sokmuştur.[2] Yaşanan bu krizler sonrası Kürebirlerin baskısı sonucu Kasar (Hazar) Kağan kendi buyrukları tarafından 832'de öldürülmüş,[3] yerine Külüg Tigin geçmiştir.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Saadettin Gömeç, Uygur Türkleri Tarihi ve Kültürü, Akçağ Yayınları, s. 91.
  2. ^ a b Enkhbat Avirmed. "Kök Türk ve Uygur Çağındaki Moğol Asıllı Halkların Siyasi ve Kültürel Durumları (6. ve 9. yüzyıllarda)". Doktora tezi.  , s. 108 ve 114.
  3. ^ Saadettin Gömeç. "Uygur Kağan Soyunun Problemleri". Güz 2008, Sayı 9.  , s. 262.
  4. ^ Gömeç, s. 59