Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi
Slogan Türkiye'ye öncü, Dünyaya örnek
Kuruluş 1985
Ülke Türkiye
Şehir Kartal, İstanbul
Türü Anadolu imam hatip lisesi
Müdür Dr. Özkan Öztürk
Eğitim dili Türkçe , İngilizce
Yabancı dil(ler) İngilizce, Arapça
Öğrenci sayısı 998
Resmî sitesi www.kaihl.com

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi 1985'te Beykoz, İstanbul'da kurulan Anadolu imam hatip lisesidir. Kuruluştaki adı Beykoz Anadolu İHL iken, 1990 yılında İstanbul Kartal'daki yeni binasına taşınarak şu anki adını almıştır.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Anadolu lisesi ve imam hatip müfredatlarını birleştiren Anadolu imam hatip lisesi türünün ilk örneği olan okulda İngilizce hazırlık sınıfları bulunmaktadır. Eğitim dilleri ise Türkçe ve İngilizcedir. Yabancı dil olarak Arapça da okutulmaktadır. 2014 senesinden itibaren Cambridge uluslararası eğitim sistemi olan IGCSE uygulanmaya baslamıştır. 2016 itibarıyla da IB (International Baccalaureate) uygulanmaktadır. Ama isteyenler yine Türkçe eğitime devam edebilmektedir.

Okulda dil, bilgisayar ve fen bilimleri laboratuvarları, öğrenci kulüplerinden oluşan sosyal üniteler binası, kütüphane, yemekhane, 2 eğitim binası, TV stüdyosu, konferans salonu, spor salonu, uygulama camisi, öğretmen lojmanları ve 300 kişi kapasiteli erkekler için pansiyon binası mevcuttur. Yatılı ve gündüzlü okunabilmektedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Arka giriş kapısındaki graffiti

İlk kurulduğu yıl ön kayıt sistemi ile öğrenci alan Kartal Anadolu İHL 1986 yılından itibaren Anadolu Liseleri Sınavı ile öğrenci almaya başlamıştır. 1992 yılında okula kız öğrenciler de alınmaya başlamıştır.

Kartal Anadolu İHL ilk kez 1993 yılında mezun vermiştir.

1999'de uygulanmaya başlanan 4306 sayılı sekiz yıllık kesintisiz öğretim yasası tüm İmam hatip liseleri gibi Kartal Anadolu İHL için de bir dönüm noktası olmuştur. Bu tarihten sonra İslami kesimin özel okullara yönelişiyle birlikte okulun popülaritesi azalmıştır. Katsayının kalkmasıyla yeniden ilgi odağı olmuştur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Mezunlar derneği

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]