Kart paylaşımı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kart paylaşımı (Card sharing), İnternet üzerinden televizyon abonelik kartlarının paylaşıma açıldığı ve uydu alıcılarının belli paylaşım protokolleri kullanarak bu server üzerindeki karttan gelen şifreleri okuyup, kartın sanki o cihazda takılıymış gibi çalışmasını sağlayan sistem.

Bilgisayarda veya uydu alıcısında okutulan yasal kart, internet üzerinden dağıtılır. Kullanıcı, kartı dağıtan kişinin server bilgilerini uydu alıcısına girerek, internet üzerinden bu yayınları izler.

Ücretli televizyon yayınları yapan kanalları bu yöntemle izlemek yasa dışı bir yöntemdir. Herhangi bir kartı internet üzerinden paylaşmak veya bu tür kart paylaşım şebekelerine üye olarak seyretmek yasal bir suçtur. Türkiye'de Bilişim suçları kapsamında ağır cezaları vardır. Ayrıca Türkiye'de bu yöntemle izlenebilen Digiturk ve D-Smart gibi platformlar bu sisteme karşı savaş açmışlar, bu yönde hizmet veren birçok şebekeyi çökertmişlerdir.[1] Fakat buna rağmen bu sistemin Dünya çapında yüksek oranda kullanıcısı vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]