Karpaz Yarımadası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Karpaz yarımadası sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Koordinatlar: 35°31′40″K 34°16′38″D / 35.527756°N 34.277344°E / 35.527756; 34.277344 Karpaz Yarımadası (Yunanca:Καρπασία), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin doğusunda bir yarımada.

Karpaz Yarımadasının Uydu görüntüsü

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

En kısa haliyle Karpaz, Kıbrıs adasının kuzeydoğu ucundan Anadolu'ya doğru uzanan, sivri ve uzun yarımadanın adıdır.

Yüzölçümüne oranla küçük bir nüfusun yaşadığı Karpaz Yarımadası, millî park statüsünde olduğu için koruma altındadır.

Tarihî ve doğal görünümüyle Kıbrıs'ın önemli bölgelerinden biridir.

Karpaz Yarımadası, tarih boyunca medeniyetten kaçmak ya da inzivaya çekilmek isteyenlerin uğrak yeri olmuştur. Bu nedenle de, yarımadada çok sayıda manastır inşa edilmiştir. Bu manastırların en ünlüsü de Apostolos Andreas Manastırı'dır.

Karpaz Yarımadası, birçok antik kenti, manastırları ve çeşitli uygarlıkların izlerini barındırmaktadır. Buradaki en önemli antik kalıntı ise, Karpasia kentidir. Bu kent, Dipkarpaz ile bu noktanın 5 km kuzeyindeki kayalık koylar arasında kalan yerdedir.

Karpaz yarımadasının güneyinde Dipkarpaz köyünden yaklaşık 15 Km uzaklıkta "Altın Kum" sahilleri yer almaktadır. İki sahilden oluşmaktadır. Sahillerin toplam uzunluğu yaklaşık olarak 3700 m dir. Kıbrıs’ın doğal güzellik ve kumulların bulunması bakımından en güzel sahillerinden biridir. Altın kum sahilleri Caretta caretta ve Chelonia mydas türü deniz kaplumbağalarının üreme alanlarıdır.

Kaynak/Referans[değiştir | kaynağı değiştir]

"Karpaz-Akdeniz'in Saklı Cenneti", Caretta&Caretta, nr. 50, Kasım 2008, s. 30-44.