Karolos Kun

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Karolos Koun
IP KOUN.jpg
Ioanna Papantoniyu ve Karolos Koun
Doğum 13 Eylül 1908(1908-09-13)
Bursa, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm 14 Şubat 1987 (78 yaşında)
Atina
Meslek Tiyatro yönetmeni

Karolos Koun (Modern YunancaΚάρολος Κουν; 13 Eylül 1908, Bursa – 14 Şubat 1987, Atina) Osmanlı İmparatorluğu'nda doğmuş Yunan tiyatro yönetmeni. Sahneye koyduğu Antik Yunan dönemine ait tiyatro oyunları ile tanınır.

Koun, Rum anne ve Polonyalı Yahudi babanın çocuğu olarak 1908 yılında Bursa'da dünyaya geldi. İlk ve orta eğitimini Osmanlı İmparatorluğu'nda tamamladı. İstanbul'da bulanan Robert College'den mezun olduktan sonra, üniversite eğitimi için Sorbonne'a gittiyse de, ailesinin ekonomik durumunun bozulmasıyla eğitimini tamamlayamadı.

Aristophanes'in M.Ö. 5. yüzyılda yazdığı politik komedileri, cesur ve çok renkli bir anlatımla sahneledi. Koun'un sahnelediği oyunlar Avrupa'nın her yerinde övgüyle karşılandı.

1942 yılında, bir Deneysel Sanat Tiyatrosu ve drama okulu açtı.[1] Bertolt Brecht, Luigi Pirandello Arthur Miller, Lorca, Brecht, Ionesco, Albee, Weiss, Pinter, Arrabal, Beckett, Gombrowicz, Dario Fo , Genet, Frisch, Ruzante, Erdmann, Rouzewicz, Rodriquez, Straous gibi pek çok yazarın eserini Atina seyircisi ile buluşturdu.[2] Sahneye koyduğu, Aristophanes'in Kuşlar adlı oyunuyla Paris'te bir uluslararası tiyatro festivalinde ilk ödülünü kazandı.

Politik duruşundan asla taviz vermediği için, sürekli mali zorluklarla boğuşmak zorunda kaldı. Buna rağmen tiyatrosu, Yunan sinemasına çok sayıda parlak oyuncu yetiştirmiştir. Koun, ünlü oyuncu Melina Merkuri ile de çalıştı. Kendisine ait tiyatroda sahneye koyduğu İhtiras Tramvayı adlı oyunda Merküri'i Blanche Dubois rolünde oynattı[3]

Karolos Koun 1987 yılında geçirdiği kalp krizi sebebiyle 79 yaşında hayatını kaybetti.[4]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Chambers, Colin. "The Continuum Companion to Twentieth Century Theatre". London; New York: Continuum, 2002, p. 329, ISBN 978-0-8264-4959-7.
  2. ^ "Greek Art Theatre Karolos Koun". Erişim tarihi: 20 Mayıs 2017. 
  3. ^ "Biography". Melinda Mercouri Foundation, accessed October 20, 2011.
  4. ^ New York Times obituary