Karkamış Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
20.19, 3 Ocak 2017 tarihinde Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 18007886 numaralı sürüm (düzeltme AWB ile)
Karkamış Muharebesi
TarihMÖ 604
Bölge
Sebep II. Nebukadnezar'ın Asurlular üzerine yaptığı saldırılar.
Sonuç Kesin Babil zaferi. Mısır'ın Yakın Doğu'dan geri çekilmesi. Asurluların bağımsızlığını kaybetmesi.
Taraflar
Mısır
Eski Asur ordusunun bir kısmı
Babil
Komutanlar ve liderler
II. Necho II. Nebukadnezar

Karkamış Savaşı, MÖ 604 yılında Babilliler ile Mısırlıların Karkamış'ta karşı karşıya geldiği savaş.[1]

Arka plan

MÖ 612'de Asurluların başkenti Ninova Babilliler tarafından işgal edilmiş, Asurlular geri çekilerek başkentlerini Harran'a taşımışlardır. Babilliler MÖ 610'da bu sefer de Harran'ı işgal etmiş, Asurlular da Karkamış'a çekilmek zorunda kalmıştır. Asur Kralı II. Aşur-uballit bunun üzerine Mısır ile ittifak yapmış, MÖ 609 yılında Mısır ordusu Babil üzerine yürümüştür.

Fakat Firavun II. Necho'nun ordusu Yehuda Kralı Yoşiyahu tarafından Megido'da (MÖ 609) karşılanmıştır. Çıkan savaşta Yoşiyahu öldürülmüş ve ordusu mağlup edilmiştir. Yoşiyahu'nun bedeni Yehuda usullerine uygun bir şekilde Davud'un yanına gömülmüştür.

Megiddo Savaşı'nın ardından ilerlemeye devam eden Mısır ordusu Asur ordusu ile birleşmiş, Fırat'ı geçerek Harran'ı kuşatmıştır. Daha sonra ise Kuzey Suriye'ye çekilmiştir.

Savaş

II. Nebukadnezar'ın komutasındaki Babil ordusu Karkamış'a geçmiş ve Asur-Mısır ordusuyla karşılaşmıştır. Babil ordusu rakip kuvvetleri bozguna uğratmıştır. Böylece Asurlular bağımsızlıklarını kaybetmiş, Mısır geri çekilmek zorunda kalmış ve Yeni Babil İmparatorluğu Yakın Doğu'nun tek hakim devleti olmuştur. Babil bu savaştan sonra oldukça zenginleşmiş ve tarihinin en refah dönemini yaşamıştır.[2]

Savaş kayıtları

British Museum'da sergilenen Babil Günlükleri'nde savaş hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca Kitab-ı Mukaddes'in Yeremya ve Ağıtlar bölümlerinde Yoşiyahu'nun Mısır'a meydan okuması ve ölümü hakkında bilgiler vardır.[3][4]

Kaynakça

  1. ^ Tayfur, Kemal (2012). "Sınırdaki Antik Kent". atlasturkey.com.tr. Erişim tarihi: 19 Ocak 2013. 
  2. ^ King, Philip J., 1993 Jeremiah: An Archaeological Companion , Westminster/John Knox Press p.22 [1]
  3. ^ "Yeremya". scripturetext.com. 24 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2013. 
  4. ^ "Ağıtlar". scripturetext.com. 23 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2013.