Karkamış Barajı ve Hidroelektrik Santrali

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Karkamış Barajı
Karkamis dam-GAP.jpg
Yer Birecik-Karkamış, Türkiye
Amaç Enerji, Taşkın Kontrolü
Nehir Fırat Nehri
Gövde dolgu tipi Beton Ağırlık+Toprak
Yükseklik 29
Göl hacmi 157 hm3
Göl alanı 28.40 km2
Yıllık içme suyu - hm3

Karkamış Barajı ve Hidroelektrik Santrali, Fırat üzerinde, Suriye-Türkiye sınırına 4,5 km mesafede yer alan, beton ağırlık ve toprak dolgu tipinde bir barajdır. Güneydoğu Anadolu Projesi’nin bir bölümünü teşkil eden baraj, sınır Fırat Projesi’nin ikinci ünitesidir. Türkiye’de nehir santrali tanımıyla gerçekleştirilen ilk uygulamadır.

180 MW kurulu gücündeki santralin yılda 652 GWh'lik elektrik enerjisi üretmesi hedeflenmiştir. Enerji üretmekte olan barajın, baraj rezervuar alanı sağ ve sol sahil koruma seddeleri de yapılarak, 336 m. kotunda olan baraj gölünün işletme kotu 340 m.’ye çıkarılarak, baraj gölü altında kalan mesken ve 433 hektar tarım arazisinin korunması amaçlanmıştır.

Yüksel İnşaat’ın; Temelsu ve Avusturya firmaları Va Tech Elin, Voith Hydro, Verbundplan ile uluslararası konsorsiyum oluşturarak inşasını gerçekleştirdiği Karkamış Barajı'nın barajın gövde hacmi 2.100.000 , akarsu yatağından yüksekliği 29,00 m., normal su kotunda göl hacmi 157,00 hm³, normal su kotunda göl alanı 28,40 km²'dir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]