Karizma (albüm)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Karizma
Mustafa Sandal stüdyo albümü
Yayımlanma 8 Temmuz 2009
Kaydedilme 2009
Tarz Pop
Süre 48:43
Şirket Seyhan Müzik
Yapımcı Bülent Seyhan
Mustafa Sandal kronolojisi
Devamı Var
(2007)
Karizma
(2009)
Organik
(2012)
Karizma albümüne çekilmiş video klipler
 1. "Ateş Et Ve Unut"
  Yayımlanma: 26 Haziran 2009
 2. "Adı İntikamdı"
  Yayımlanma: 23 Ocak 2010
 3. "Demo"
  Yayımlanma: 16 Nisan 2010
 4. "Var Mısın Yok Musun"
  Yayımlanma: 7 Şubat 2011

Karizma Mustafa Sandal'ın 8 Temmuz 2009'da Seyhan Müzik etiketiyle çıkardığı albümüdür.

Karizma[değiştir | kaynağı değiştir]

Müzik direktörlüğünü Tolga Kılıç üstlenmiştir. Bojan Dugic, İskender Paydaş, Erhan Bayrak ve Suat Aydoğan gibi aranjörlerle çalışılmıştır. Britney Spears, Jennifer Lopez, Sting ve 50 Cent'in birçok şarkısının aranjesini yapan Bojan Dugic, Sandal'ın 'Ateş Et ve Unut' ile 'Karizma' adlı şarkılarının düzenlemelerine imzasını attı. Albümün çıkış şarkısı Ateş Et ve Unut, farklı altyapısı ve sıradışı sözleriyle dikkat çekiyor. Bu şarkı, Dugic'in Jennifer Lopez'e vermekten vazgeçip Musti'nin albümüne dahil ettiği şarkının 'bif melodilerini' de içinde bulunduruyor. Lopez'e kısmet olmayan diğer şarkı ise 'Karizma' oldu.

Mustafa Sandal bu albümde İsra Gülümser'i 2 cover şarkıya şarkı sözü yazması için görevlendirmiştir. Albümde, Ayman Bahgat ve Amr Moustafa gibi ünlü Arap müzisyenlerin besteleri de yer alıyor. Albümü, oğlu Yaman'ın kahkahalarıyla başlıyor. Albümün ilk parçası olan Karizma'da effectif vokal olarak Mustafa Sandal oğlu Yaman'ın sesi kullanmıştır. Emina Sandal ise, bir şarkıda eşine vokal yaptı. Karizma'nın kapağı, Türkiye'de ilk kez HDR fotoğraf tekniğiyle oluşturulan kartonet olma özelliğine sahip.

Mustafa Sandal bu albümü için şunları söylemiştir. 'Baba olarak çıkardığım ilk albüm olan Karizma benim için milat olacak. Hiç bu kadar iddialı konuşmamıştım ama Karizma'nın 2009 yılının albümü olacağından eminim. Ateş Et ve Unut ise, tıpkı İsyankar gibi Türk pop müziğine yön verecek şarkılar arasına girecek. Albümde hem batıyı yakaladık, hem de Türk ve Arap ezgileriyle insanların ruhlarına dokunduk'.

Mustafa Sandal, albümünün isminin baş harflerini A.Y.S. olarak açıklamıştı. Sandal, 'AYS' adında sahte albümlerin çıkması ve söz konusu albümün internette 380 Bin kişi tarafından download edilmesi üzerine isim değişikliği yapmak zorunda kaldı. Musti, böylelikle 'Alışkanlık Yapmadığı Sürece' ismi yerine 'Karizma'yı kullandı.

Klipler[değiştir | kaynağı değiştir]

Albümün ilk klibi; sözü Mustafa Sandal'a, müziği Mustafa Sandal ve Bojan Dugic'e ait olan Ateş Et ve Unut adlı şarkıya çekildi. Çekimleri 22 saat, montajı ise bir hafta süren klipte hasır şapkasıyla kamera karşısına geçen şarkıcı,tatil yörelerinde sıkça bulunan ve yeni bir moda yaratması beklenen bu şapkayı klipte bir an bile olsun kafasından çıkarmadı. 50 bin dolara mâl olan ve yetkililerden özel izin alınarak Haydarpaşa Limanı'nda çekilen klipte, sanatçıya 10 dansçı eşlik etti.

Albümünün ikinci klibini Adı İntikamdı isimli şarkıya çekti. Ünlü sanatçı, klip şarkısını Fan Club üyelerinin istekleri doğrultusunda belirledi. Geniş bir ekip tarafından yaklaşık 20 saatte çekilen klibin, şarkının ön planda tutularak şık ve abartıdan uzak detaylarla süslü olmasına özen gösterilmiştir.

Mustafa Sandal, Karizma albümünün üçüncü klibini Demo adlı şarkısına gökyüzünde çekti. Sanatçının konser turnesinden detayların da yer aldığı çalışmada, Musti'nin 4 Bin metre yüksekten paraşütle atladığı görüntüler kullanıldı. Tandem atlayışı yapan Musti’nin paraşütle uçuşu, anı anına kameraya kaydedildi.

Mustafa Sandal , Karizma Albümünün dördüncü klibini Var mısın Yok musun adlı şarkısına çekti şarkıda daha çok gölge adam olarak görülen musti klipte düet yaptığı elif kaya ile birlikte yer aldı

Şarkı Listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

No. BaşlıkŞarkı yazar(lar)ıBesteci(ler) Süre
1. "Karizma"  Mustafa SandalMustafa Sandal, Bojan Dugic 4:07
2. "Demo"  İsra GülümserAmr Mostafa 3:28
3. "En Büyük Hikaye"  Mustafa Sandal, Ayman Bahgat AmarTamer Ali 4:19
4. "Ateş Et Ve Unut"  Mustafa Sandal, Bojan DugicMustafa Sandal 3:23
5. "Sörf"  Murat GüneşMurat Güneş, Habil Ceylan 4:24
6. "Deli Yangın"  Aytaç ÖzgümüşSezen Kiremit 5:18
7. "Çocuksun"  Mustafa SandalMustafa Sandal, Hakkı Yalçın 3:21
8. "Adı İntikamdı"  Mustafa SandalDino Merlin 3:52
9. "Var Mısın Yok Musun(ft. Elif Kaya)"  Gökhan ŞahinEmrah Karaduman 4:24
10. "Tash"  Murat GüneşMurat Güneş 4:12
11. "Bin Parça"  Mustafa Sandal, İsra GülümserAmr Mostafa 3:49
12. "Alişkanlık Yapmadığı Sürece"  Mustafa SandalMustafa Sandal 4:06
Toplam süre:
48:43

Listeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]