İçeriğe atla

Kardeşlik ve Birlik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mostar'da Yugoslav Savaşları sırasında yıkılan bir binanın üzerindeki "Kardeşliği ve birliği göz bebeğimiz gibi koruyalım" yazısı.

Kardeşlik ve Birlik [a] Yugoslav Halk Kurtuluş Savaşı (1941-45) sırasında ortaya çıkan ve Yugoslavya'nın savaş sonrası etnik gruplar arası politikasının yol gösterici bir ilkesine dönüşen Yugoslavya Komünistler Birliği'nin popüler bir sloganıydı.[1] Slovenya'da "Kardeşlik ve Barış" sloganı (Slovencebratstvo in mir) başlangıçta kullanıldı.[2]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Nisan 1941'de Yugoslavya'nın Mihver güçleri tarafından işgal edilmesinden sonra, işgalci güçler ve onların yardımcıları, Yugoslavya'nın birçok ulusal, etnik ve dini grubu arasında sistematik olarak nefreti kışkırtmaya çalıştılar. Yugoslav Komünist Partisi, faşist düşmana ve yerli işbirlikçilere karşı mücadelelerinde Yugoslavya uluslarının (narodi) ve ulusal azınlıkların (nacionalne manjine, daha sonra narodnosti olarak yeniden adlandırıldı) kardeşliğini ve birliğini başarıyla duyurdu. AVNOJ'un 1943'te Yugoslavya'nın federalleştirilmesine ilişkin ikinci oturumunun kararı, bu Kardeşlik ve Birlik ilkesinin tanınması olarak kabul edildi.

Savaştan sonra, slogan, 1963 ve 1974 federal anayasalarında somutlaştırıldığı gibi, Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti'ndeki etnik gruplar arası ilişkilerin resmi politikasını belirledi. Politika, Yugoslavya'nın uluslarının (Sırplar, Makedonlar, Hırvatlar, Slovenler, Karadağlılar, Boşnaklar) ve ulusal azınlıkların (Arnavutlar, Macarlar, Rumenler, Bulgarlar, Yahudiler, İtalyanlar ve diğerleri) federasyonda ulusal çatışmaların ve nefretin üstesinden gelmek için benzerlikler, karşılıklı bağımlılık ve barış içinde bir arada var olan eşit gruplar olduğunu öngördü. Her birey kendi kültürünü ifade etme hakkına sahipken, etnik gruplar barışçıl ilişkileri sürdürmek için birbirlerine yemin ettiler. Vatandaşlar ayrıca, genellikle %10 oranında oy alan Yugoslav olarak uyruklarını ilan etmeye teşvik edildi ve izin verildi. Politika ayrıca, ulusal grupların kendi cumhuriyetlerinin veya eyaletlerinin ulusal bileşimi ile temsil edildiği ekonomik kuruluşlar da dahil olmak üzere tüm kamu kurumlarında ulusal kota sistemlerinin benimsenmesine yol açtı.

Yugoslavya genelinde birçok fabrika, okul, kamusal alan, folklor topluluğu ve spor takımının adı "Kardeşlik ve birlik" ve ayrıca Ljubljana - Zagreb - Belgrad - Üsküp otoyolu ("Kardeşlik ve Birlik" Otoyolu) da bu ismi almıştı. Ülkenin Kardeşlik ve Birlik Nişanı adlı bir nişanı vardı.

Eski Yugoslavya'dan birçok önde gelen kişi, şovenist propaganda, ayrılıkçılık ve irredantizm gibi kardeşliği ve birliği tehdit ettiği düşünülen faaliyetlerden mahkûm edildi. Bunlar arasında Sırp hükümlü savaş suçlusu Vojislav Šešelj, Bosna-Hersek (Aliya İzzetbegoviç) ve Hırvatistan'ın (Franjo Tuđman ve Stjepan Mesić) eski cumhurbaşkanları, Arnavut asıllı Hırvat ordusu generali Rahim Ademi ve diğerleri de vardı. Kosovalı Arnavut Adem Demaçi, casusluk ve irredantizm iddiaları nedeniyle yaklaşık 30 yıl hapis yattı.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Mesic, Stipe. 2004. The Demise of Yugoslavia: A Political Memoir. Central European University Press. P. 246.
  2. ^ Slovenia and the Slovenes: A Small State in the New Europe. Revised and updated. Hurst Publishers Ltd. 2010. s. 48. ISBN 978-1-85065-944-0.