Kardeşler (film, 2009)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Brothers
Brothers
Film afişi
Yönetmen Jim Sheridan
Yapımcı Michael DeLuca
Joni Sighvatsson
Ryan Kavanaugh
Senarist David Benioff
Oyuncular Tobey Maguire
Jake Gyllenhaal
Natalie Portman
Sam Shepard
Clifton Collins, Jr.
Mare Winningham
Müzik Thomas Newman
Görüntü yönetmeni Frederick Elmes
Stüdyo Lionsgate
Cinsi Sinema filmi
Renk Renkli
Yapım yılı 2009, ABD
Çıkış tarih(ler)i 12 Mart 2009
Süre 105 dakika
Dil İngilizce
Bütçe 26 milyon $
Hasılat 36,788,910 $

Brothers (Türkçe: Kardeşler), Abd yapımı dram-savaş türü filmin başrollerini Tobey Maguire, Jake Gyllenhaal ve Natalie Portman'ın paylaştığı yapımın yönetmenliğini Jim Sheridan yapmıştır. Filmde iki erkek kardeşin Abd ve Afganistan ekseninde geçen olaylara dayanan ilişkileri anlatılmaktadır. Tobey Maguire, bu filmdeki performansı nedeniyle Altın Küre adayı oldu.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Sam Cahill (Tobey Maguire) ve Tommy Cahill (Jake Gyllenhaal) kardeştirler. Bir asker olan Sam lise aşkı Grace (Natalie Portman) ile evlidir, Isabelle (Bailee Madison) ve Maggie (Taylor Grace Geare) adında iki kız çocuğu vardır. Tommy ise hapisten yeni çıkmış işsiz ve bekar bir gençtir. Emekli asker olan babaları Sam'i çok sever, ancak diğer oğlu Tommy'i ise hiç sevmez ve güvenmez.

Sam sürekli olarak görevi gereği ülke dışındaki birliklere gitmektedir. Afganistan görevi sırasında helikopterleri vurulur ve Sam ile birlikte emri altındaki askerlerinden Joe Willis (Patrick Flueger) köylüler tarafından esir alınır, Taliban'a satılırlar. Ancak Sam'in ailesine öldüğü söylenir ve ailesi de cenaze töreni düzenler.

Grace ve Tommy uzun süre yas tutarlar. Tommy, Sam'in ailesine sürekli göz-kulak olmaya başlar, evde tamiratlar yapar. Bir gece Grace ile şömine başında otururken birden öpüşmeye başlarlar. Yaptıkları hatayı fark ederler ve hemen kendilerine çeki düzen verirler. Bu arada, Sam ve Joe teröristler tarafından işkenceye mazur kalırlar. Teröristler Sam'e Joe'yi demir bir çubukla öldürmesini yapmazsa kendisini öldüreceklerini söylerler. Büyük bir baskı altında travma geçirmekte olan Sam, Joe'yi öldürür. Bir süre sonra, Sam kurtarılır.

Evine dönmüş olmasına rağmen kendine gelemeyen Sam herkese karşı soğuktur ve paranoyak olmuştur. Afganistan olanları ailesine açıklamayı reddeder. Joe'nin dul eşi ve bebeğini gören Sam iyice bunalıma girmiştir. Kızı Maggie'nin doğum günü partisi sırasında, babasına kırgın ve kardeşini çok kıskananan Isabelle annesi ve amcasının yattığını söyler. Zaten kötü bir ruh halinde olan Sam paranoyak varsayımlar doğrultusunda kardeşi ve karısına tavır alır.

Bir gece aniden sinirlenen Sam, Tommy'nin yaptığı yeni mutfağı dağıtır ve eve gelen kardeşine silah çeker. Polisin evine gelmesiyle daha çok sinirlenip intihar etmeye kalkar ancak kardeşi onu vazgeçirir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Yayınlandığı ülkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Region Date
Yunanistan ve İsrail 3 Aralık 2009
Kanada ve Abd 4 Aralık 2009
Hollanda 10 Aralık 2009
Belçika 30 Aralık 2009
Birleşik Krallık 22 Ocak 2010
Danimarka 29 Ocak 2010
Fransa 3 Şubat 2010
İsveç 26 Şubat 2010
Finlandiya 5 Mart 2010
Tayvan 12 Mart 2010
İspanya 19 Mart 2010

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]