Karataş köyü, Karataş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
KÜÇÜK Karataş
—  Köy  —
Adana
Adana
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Adana
İlçe Karataş
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 305
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 322
İl plaka kodu 01
Posta kodu 01900
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Küçük Karataş, Adana ilinin Karataş ilçesine bağlı bir köydür. karataş ilçesinin nahiye iken ismi iskele idi ilçe olunca karataş ismini aldığından karataş köyünün ismi küçük karataş köyü olarak değiştirilmiştir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Karataş'ın en eski köyüdür.Köy halkı Oğuzların BEYDİLLİ TÜRKMENLERİ boyundandır.(Beğdilli Türkler'in Oğuz Boyu'nun, Bozoklar'ın Yıldız Han kolundan bir oymaktır.) Bir kısmıda arnavut kokenlıdır arnavut kokenlılere fenercıler derler.

Fransız işgali sırasında köy halkı geceleri çete baskınlarıyla fransız askerlerini bölgeden çıkarmayı başarmışlardır.Koyumuzde cok sayıda höyuk bulunmaktadır. Çoksayıda mağaralar vardır Köy halkı arasında güçlü saygı sevgi ve kardeşlik bağı vardır.,yedıkardesler turbesı vardır .Valılik tarafından koruma altına alınan 500 senelik öldüren sakız ağacı vardır.Köyümüz halkından olan eski milletvekili Turgut Tekin kendisine ait olan tarlasını hastahane yapımı için bağışlamıştır yenı yapılan Abdullah Tekin hastanesi koyumuz sınırlarındadır.

FENERCİLER'in arnavut kökenli oldukları bilinmekterdir. bu ailelere örnek olarak köyde yaşayan METİN ler örnek verilir.Bu köy TÜRKMEN aile ve yaşantısına bağlı bir köydür.Geleneklerine oldukça bağlıdırlar.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Küçükkarataşköyü Karataş'ın en eski köyüdür.ilçeye yakındır.köylüler tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlar.akyatan göluyakın olduyu için kışın balık tutmaya gıderler.kuş avına gıderler.yazın iseherkes tarlasında çalışır. Köy kadınları kendi ekmeklerini kendilei yaparlar.Köyümüzün en meşhur yemekleri sakarca dolması,balıklı pilav,içli köfte, düğün yemeğimiz ise yüksük çorbası ve dövme pilavıdır.Gelenek bayram çöreğimiz 'kömbe'dir

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Adana iline 50 km, Karataş ilçesine 2 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 305
1997 356

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak içilmez .kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi camidir vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olmayıp köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köy

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]