Karaoğlanlı, Salihli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Karaoğlanlı, Manisa sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Karaoğlanlı
—  Köy  —
Manisa
Manisa
Ülke Türkiye Türkiye
İl Manisa
İlçe Salihli
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 812
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0482
İl plaka kodu
Posta kodu 45320
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Karaoğlanlı, Manisa ilinin Salihli ilçesine bağlı köydür.Manisa çevresindeki en eski Rum köylerinden biridir.

1700 lerin sonunda kurulmuştur.

Tarih ve Efsane[değiştir | kaynağı değiştir]

Her bölgenin yörenin bir efsanesi ve sözlü tarihi vardır.Bu yöremizde ise güzel bir ağa kızı ile fakir bir delikanlı arasında geçen aşk hikayesi yıllardır nesillerden nesillere dillerde dolanmaktadır. Bölgemize ismini veren bir Karaoğlan vardı. Karaoğlan olur da güzel bir kızımız olmaz mı? Bu iki genç birbirlerine ilk görüşte aşık olurlar, olurlar ya söyleyemezler de. Yıllarca kavuşacakları günü düşler dururlar. Oğlan istese ya diyeceksiniz babasından, keşke öyle bir ihtimal olsa. Evin tek kızını öyle gelin etmek kolay mı ? Değil. Babası inat vermeyecek kızı. Yıllar geçmiş bu iki genç bir hastalığa yakalanmış ne yapıp ne etseler dertlerine bir deva bulamamış kimse. Köyün sözü geçen bir bilgini bunların dermanları biz değiliz sıkıntısı var belli demiş. Kıza sonunda derdini anlattırmış babası. Tez zamanda oğlanı bulup getirmişler kızı için bizim oğlanla evlendirmişler. Aşkları diyardan diyara yayılmış her gelen Karaoğlanlı bir yer var deyip tarif etmiş. Fazla vakit geçmeden iki aşık el ele vefat etmiş. Beldemizin adı da "KARAOĞLANLI" olarak kalmış.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Karaoğlanlı Manisa iline 18 km uzaklıkta Manisa'ya bağlı bir beldedir.iki mahallesi vardır. Atatürk mahallesi ve kahramanlar mahallesi.köyün manzarası oldukça güzeldir. Gediz ovası komple görülebilir.Köydeki etnik köken Yörük, Pomak, Akseki ve Kürt'tür.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. her türlü meyve ve sebze yetişmektedir.kiraz üzüm şeftali erik kayısı vişne zerdale mısır buğday vb sebze yetişme özelliklerine sahip bir beldedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 4000 in üzerinde
2000 3750
1997 2900

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde geniş olanaklara sahip lüks bir İlköğretim Okulu vardır.Ayrıca son teknoloji araçlarla donatılmış bir sağlık ocağı vardır. Köyde elektrik ,su sıkıntısı çekilmemektedir. Ayrıca köyde İnternet bağlantısı , İnternet kafeler , oyun salonları vardır. Bu özelliklerle birlikte tam bir metropol köy ünvanı taşımaktadır. Her turlu sebze ve meyve üretimi yaptırtmaktadır. Bilhassa şeftalisi ve bu meyvenin adini taşıyan festivali meşhurdur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]