Karanlıkta Koşanlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Karanlıkta Koşanlar
Format Televizyon dizisi
Tür Macera
Polisiye
Senarist Ahmet Ümit
Uğur Yücel
Yönetmen Uğur Yücel
Başrol Uğur Yücel
Haluk Bilginer
Altan Karındaş
Köksal Engür
Devin Özgür Çınar
Parkan Özturan
Levend Yılmaz
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 1
Bölüm sayısı 10
Yapım
Yapımcı Osman Yağmurdereli
Yapım şirketi TRT
Yayın bilgileri
Kanal TRT 1
Yayın tarihi 2001 - 2001
Durumu Sona erdi

Karanlıkta Koşanlar, 2001 yılında TRT 1'de yayımlanan Uğur Yücel ve Haluk Bilginer'in başrollerini paylaştığı macera ve polisiye türündeki Türk televizyon dizisidir. Dizi, 10. bölümü ile sona erdi.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin senaryosunu Uğur Yücel, Ahmet Ümit'in öyküsünün uyarlaması olarak yazmıştır. Konusu ise bir seri katilin işlediği cinayetler, bunu çözmeye çalışan emniyet ve çocukluktan beri arkadaş olan üç insanın bakışlarından hayatı anlatmalarıdır.

Dizinin ana karakterlerinden biri olan Nevzat (Uğur Yücel) yıllar önce işinde çok iyi olan ve sezgileriyle hareket etmeyi tercih eden bir komiserdir. Karısı Mualla (Naz Erayda) ile çocukluğunun geçtiği mahalleden tanışmaktadır ve birbirlerini o zamanlardan beri çok sevmektedirler. Ancak karısı Mualla dizinin ilk bölümünde tekrar harekete geçmiş olan seri katilin neden olduğu bir kaza geçirmiştir ve bu travma nedeniyle dünyayla olan iletişimini koparmıştır. Kocası Nevzat'la dahi konuşmamış, bu da Nevzat'ı alkol batağına sürüklemiştir. Yıllardan beri alkolün esiri olan ve mesleğinden uzak kalan Nevzat, katilin yeniden ortaya çıkması ve eylemlerine kaldığı yerden devam etmesi üzerine tekrar görevinin başına dönmesi ve bu cinayetleri çözmesi için çağrılır.

Dizinin diğer bir ana karakteri Ali (Haluk Bilginer) Nevzat'ın hem çocukluk hem de iş arkadaşıdır. Mesleğinde o da Nevzat kadar iyidir ancak Nevzat'tan farklı olarak o sezgilerini dinlemekten çok kanıtlar ve delillerle karar vermeyi tercih eden bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda bekar olan Ali'nin hayatında sayısız kadın vardır. Annesi Dürnev Hanım (Altan Karındaş) ise, deli dolu neşeli ve herkesin saygı duyduğu bir kadındır. Aynı zamanda hikâyenin anlatıcısıdır.

Çocukken Kalamış'ta beraber büyüyen üç arkadaştır Nevzat, Ali ve Fikret. Fikret (Köksal Engür) sancılı bir çocukluk dönemi geçirmiştir. Buna neden olan olay da annesinin çektiği sıkıntılara daha fazla dayanamayarak herkesin ve de oğlu Fikret'in gözleri önünde kendini yakmasıdır. Fikret, çocukluğundan beri Mualla'yı sevmektedir ancak Mualla'nın tercihi Nevzat'tan yana olmuştur ve Fikret de çaresiz bir başkasıyla evlenmiştir. Karısı Saime katilin ilk ortaya çıktığı dönemdeki kurbanlarından biridir ve bu olay Fikret'i çok sarsmıştır. Diğer arkadaşları gibi polis olmamasına rağmen, Fikret de en az onlar kadar katilin yakalanmasını istemektedir. Maddi durumu oldukça elverişli olmasına rağmen Fikret koltuk değnekleri kullanarak yürüyebilmektedir ve bu rahatsızlığının tedavi ile geçme şansı yoktur.

Oyuncu kadrosu ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Dizi, daha uzun sürmesi planlanmışken düşük reytingleri nedeniyle sekiz bölümün sonunda bitirilmek zorunda kalmıştır. Ancak, hem yayınlandığı dönemde hem tekrar yayınlarında, Türk televizyonları için alışılmışın dışında olan polisiye öyküsü, derinlikli karakterleri, bu karakterlerin incelikli şekilde işlenişi ve başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla dikkat çekmiştir.
  • Uzun yıllar oyunculuğuyla tanınmış olan Uğur Yücel'in İkinci Bahar'ın ilk sekiz bölümünden sonra yönettiği ilk dizidir.
  • Dizinin yayınlanmasından sonra, Ahmet Ümit, yine Nevzat ve Ali adındaki kahramanların çeşitli suçları araştırmasını konu alan öykülerden oluşan Şeytan Ayrıntıda Gizlidir adlı polisiye kitabı yayınlamıştır. Bu kitaptan uyarlanan Cevdet Mercan'ın yönettiği dizide Nevzat'ı Çetin Tekindor, Ali'yi ise, Nejat İşler oynamıştır.