Karaman, Altıeylül

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Karaman, Balıkesir sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Karamanköy
—  Köy  —
Balıkesir
Balıkesir
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İl Balıkesir
İlçe Merkez
Yüzölçümü
 - Toplam 15 km2 (5,8 mi2)
Rakım 96 m (315 ft)
Nüfus (2008)
 - Toplam 1.906(2.008 yılı)
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 266
İl plaka kodu 10
Posta kodu 10000
İnternet sitesi:

Karaman, Balıkesir ilinin merkez ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Rivâyete göre köyde kara manda cinsi sığır yetişticiliği çok olduğundan Kara Mandaköyü, Karamanköy olarak söylenegelmiştir. M.Kemal Atatürk'ün Cumhuriyet yıllarında bölgedeki Rum nüfusunu dengelemek için halkının, Karaman ili taraflarından bölgeye yerleştirmiş Yörüklerden olduğu iddia edilir. Ayrıca köyün ilk yerleşim yeri köyün kuzey tarafındaki tepeler olup sonraları manda yetiştiriciliği yüzünden ovaya yerleşilmiştir. 1840’lı yıllarda köy 55 hane, nüfusu 255 kişidir. 2014 yılında Balıkesir'in Büyükşehir Belediyesi olmasıyla Altıeylül Belediyesine bağlı Karaman Mahallesi olmuştur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün tamamına yakını Manav'dır ve gelenek, görenekleri Manav kültürünü taşımaktadır. Köyün mantısı ve kaymağı meşhurdur. Düğünlerin arifesinde keşkek dövülür ve gelen davetlilere ve komşulara dağıtılır. Ayrıca Balıkesir yöresine has bir yemek olan tirit de düğünlerde yapılan bir yemek çeşididir.

Coğrafya ve İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Şehir merkezine 10 Km. mesafede olan Karamanköy'de ayrıca hava üssü atış sahası mevcuttur. Balıkesir ovasının verimli arazisinin büyük çoğunluğu köy sınırları dahilindedir. Köyün güneyinden Üzümcü Çayı geçmektedir. Köyde DSİ sulama sistemi bulnmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2010 1980
2008 1906
2000 1911
1997 1730

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Balıkesir şehir merkezine yakınlığı nedeniyle köy nüfusunun önemli bir bölümü kent içinde ticaret, sanayi alanında ve çeşitli kamu kuruluşlarında faaliyet göstermektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynak[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]