Karadeniz Komisyonu

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Karadeniz Komisyonu, Karadeniz'e kıyısı olan ülkelerin katıldığı ve Karadeniz ve havzası için ortak bir vizyon ve stratejinin gelişimine katkıda bulunmayı amaçlayan uluslararası bir girişimdir.[1]

Ülkelerin ortak stratejiler belirleyerek Karadeniz’de kirlilik ve ekosistemin bozulması ile mücadele etmek, biyoçeşitlilik kaybını önlemek, ortak proje ve faaliyetler gerçekleştirmek amacıyla 15 Aralık 2000 tarihinde kurulmuştur.[2]

Komisyon, 21 Nisan 1992 tarihinde imzalanmış olan Bükreş Sözleşmesi’nin uygulama organıdır. Karadeniz Komisyonu; Bulgaristan, Gürcistan, Romanya, Rusya, Ukrayna ve Türkiye'den oluşmaktadır. Karadeniz Komisyonu’na faaliyetlerinde yardımcı olmak üzere oluşturulan ve bölgesel düzeyde koordinasyonu sağlamakla görevli Karadeniz Komisyonu Daimi Sekretaryası İstanbul’da bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Commission on the Black Sea - Türkçe sayfalar". 12 Eylül 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ağustos 2012. 
  2. ^ "TC. Dışışleri Bakanlığı - Karadeniz'in Kirliliğe Karşı Korunması Sözleşmesi (Bükreş Sözleşmesi)". 21 Aralık 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ağustos 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]