Karadeniz Donanma İş Birliği Görev Grubu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Organizasyonun Arması

Karadeniz Donanma İş Birliği Görev Grubu, (İngilizce Black Sea Naval Co-operation Task Group, kısaltması BLACKSEAFOR) Karadeniz'de barış ve istikrarın idamesi maksadıyla, bölgesel iş birliği faaliyetlerinin artırılması ve iyi komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik olarak sahildar devletlerin katılımı ile çok uluslu bir deniz kuvvetinin oluşturulması fikri ilk olarak 1998 yılında Bulgaristan'ın Varna kentinde yapılan İkinci Karadeniz Deniz Kuvvetleri Komutanları Toplantısı'nda Türkiye tarafından gündeme getirildi. Bu tarihten itibaren, Karadeniz Donanma İşbirliği Görev Grubu ya da kısa adıyla BLACKSEAFOR'un kuruluşu yönündeki çabalar, bir Türk amirali başkanlığında diplomat, deniz subayları ve yetkili uzmanların katılımı ile icra edilen Uzmanlar Grubu toplantıları ile sürdürüldü. Toplantılar sonucunda, “Niyet Mektubu” Karadeniz'e sahildar devletlerin büyükelçileri tarafından 28 Haziran 2000 tarihinde Ankara’da imzalandı. Kuruluş Anlaşması ise 2 Nisan 2001 tarihinde İstanbul Çırağan Sarayı'nda Karadeniz'e sahildar devletlerin dışişleri bakanları ve yetkilendirdikleri üst düzey temsilcileri tarafından imzalandı. Anılan imza törenine Karadeniz Deniz Kuvvetleri Komutanları da iştirak etmişlerdir. Karadeniz'e kıyısı bulunan 6 devlette organizasyona üyedir.

Kuruluş Anlaşması 21 Haziran 2001 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilmiş ve Cumhurbaşkanının onaylamasını müteakip 26 Haziran 2001 tarihinde 2444 sayılı Resmî Gazetede yayımlanmıştır.

Görevleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuruluş Anlaşması BLACKSEAFOR’a yön veren önemli en önemli dokümandır. Anlaşma, genel prensipler, görevler, kuvvet yapısı, politik ve askeri süreç, komuta kontrol konuları ile kuvvetin idaresi için gerekli diğer hususları içermektedir.

Bahse konu anlaşmada BLACKSEAFOR’un görevleri;

  • Arama ve kurtarma harekâtı,
  • İnsani yardım harekâtı,
  • Mayın karşı tedbirleri harekâtı,
  • Çevre koruma harekâtı,
  • İyi niyet ziyaretleri,
  • Taraflarca kararlaştırılan diğer görevler olarak belirlenmiştir.

Komuta yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

BLACKSEAFOR’a ilişkin siyasi kararlar, dışişleri/savunma bakanlarının veya onların yetkili kıldıkları temsilcilerin yapacakları toplantılar vasıtasıyla alınmaktadır.

İlişim[değiştir | kaynağı değiştir]