Karabudak, Of

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Peykbot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 22.15, 11 Temmuz 2016 tarihli sürüm (bilgi kutusundan muhtarlık bilgisi çıkarıldı)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Karabudak
Ülke  Türkiye
İl Trabzon
İlçe Of
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 261
Zaman dilimi UTC+03.00 (TRS)
İl alan kodu 0462
Posta kodu 61830

Karabudak, Trabzon ilinin Of ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe

Karabudak mahallesi, Trabzon'un fethinden sonra (1461) kurulan 8 sancaktan (liva) biri olan Of merkezine bağlı bir yerleşim alanı idi. Köy olarak ilk kaydı 1678 tarihinde Aşağıkışlaçık (hastıkoz) mahallesine kayıtlıydı. Hasfassal Dirlik Defteri'ne kayıtlıdır. Mahallenin ilk yerleşimcisi olarak kipçak Türklerinden Ayazoğulları dır.

Kültür

Mahallenin genel Karadeniz yemekleri ve gelenek, görenekleri mevcuttur. Halk çay üretimi yapmaktadır. Daha çok yazın şenlenen mahallenin İstanbul'da da bir derneği vardır. Her yıl düzenli olarak şenlikler yapılır.

Coğrafya

Trabzon iline 58 km, Of ilçesine 6 km uzaklıktadır.

İklim

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 261
1997 276

Ekonomi

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar