Karabakır, Hozat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 38°59′40″K 39°12′47″D / 38.99444°K 39.21306°D / 38.99444; 39.21306

Karabakır
—  Köy  —
Tunceli ilinin Türkiye'deki konumu
Tunceli ilinin Türkiye'deki konumu
Karabakır'nın Tunceli'da bulunduğu yer
Karabakır
Karabakır

Karabakır'ın Tunceli ilindeki konumu

Koordinatlar: 38°59′40″K 39°12′47″D / 38.99444°K 39.21306°D / 38.99444; 39.21306
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tunceli
İlçe Hozat
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Rakım 1.521 m (4.990 ft)
Nüfus (2008)[1]
 - Toplam 153
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0428
İl plaka kodu
Posta kodu 62400
İnternet sitesi: Yerelnet
YerelNET sayfası

Karabakır, eski adı Bargini, Tunceli ilinin Hozat ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kürt-Alevi köyüdür.Eski bir yerleşim birimi olan köy, osmanlı kaynaklarında Bargini ekrad olarak geçmektedir.Kürtçe'nin Kurmanci lehçesini konuşan köy halkı Axucan ocağına mensuptur ve köyün tamamı Alevidir. Osmanlı kayıtlarında geçen Bargini ekrad terimi Bargini Kürtleri anlamındadır, Arapça ve Osmanlıcada Kürt Ekrad demek olup Kürtlerden bahsedilirken Arapça Ekrad terimi kullanılır, Türklerden bahsedilirken Etrak teriminin kullanıldığı gibi.Köyün bağlı bulunduğu Hozat isminin Kürtçesi ise Xozat olup orijinal söyleniş biçiminin H ile olmayıp gırtlaktan söylenen X harfiyledir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tunceli iline 64 km, Hozat ilçesine 20 km uzaklıktadır. Denizden yüksekligi 1500 metre civarindadir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2008 153
2000 113
1997 132

Ekonomik nedenlerden dolayi Köy Halkinin cogu Yurtdisinda(avrupa) ve Türkiyenin büyük sehirlerinde yasamaktadir

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ancak 90lı yıllarla beraber tarım ve hayvancılık önemli ölçüde ekonomik kaynak olmaktan çıkmış durumdadır. Buna rağmen köyün ekonomik refahı anlaşılmaz bir şekilde yükseliş göstermiştir. Çoğu gözlemci bu ekonomik refahın gölgede yatılarak kazanılamayacağı ve bu refahın kaynağının gayrı meşru olduğu nokta-i nazarında kati surette hemfikir olup, bu fikirlerini gizleme gereği görmemektedirler. Köyün önemli ağaçları arasında badem, dut, armut, yaban erikleri, meşe, ardıç ve ceviz yer almaktadır.

Kültür ve sanat[değiştir | kaynağı değiştir]

Kürt gelenek ve görenekleri ile örf ve adetleri hala bölgede etkisini korumaktadır.

Seyid Hüseyin Gürtaş[değiştir | kaynağı değiştir]

1920 li yillar ve evveli, Seyyid Hüseyin Bargini köyünde sorun çözme yeteneği ile de çevre köylerde isim yapmıştır ve Hozat, Tunceli|Xozat]] ağaları üzerinde büyük bir nüfuza sahipmiş. Bunun yanında Dersim diyarında anlatılan bir efsaneye de kaynaklık etmektedir Seyyid Hüseyin. Seyyid Hüseyin Abbasan köyleri ile mahkemedeymiş. Mahkeme bir kış günü olduğu için, Seyyid Hüseyin Hazretleri bir gün evvelinde mahkemeye zamanında yetişmek için Tarnuti köyünde (yeni ismini Yoğuntoprak) konaklamıştır. Gece rüyasında birileri kendisine sabahleyin yolda ilk karşılaşacağı Zatın Xızır hazretleri olacağını ve istediğini dileyebileceğini bildirmiş. Seyyid Hüseyin sabah yola koyulduktan sonra karşısına hiç yoktan bir adam çıkmış ve selam vermiş. Adamın selamını aldıktan sonra Seyyid Hüseyin adama kim olduğunu sormuş. Adam da Abbasanlı olduğunu söyledikten sonra Seyyid Hüseyin demişki ben senin Xızır olduğunu biliyorum, ama o ki sen Abbasanlı birinin kılığına girmişsin senin Xızırlığın bana lazım değil.Bunun üzerine Xızır sır olmuş ve Seyyid Hüseyin yoluna devam etmiş ve 40 köye karşı girdiği mahkemeyi kazanarak evine dönmüştür.

Önemli mekânlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Axuçan hazretlerinin türbesi, Qali Sis, Tümke Ziyarete, Deli Seyyid.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır ancak faaliyette degildir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Veli Saltık, İz Bırakan Erenler ve Alevi Ocakları,Kuloğlu Yayınları. Veli Saltık, Tunceli'de Aşiret, Oymak ve Ocaklar, Kuloğlu Yayınları.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]