Kara gerdanlı ardıç kuşu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kara gerdanlı ardıç kuşu
Turdusatro.jpg
Korunma durumu

Asgari endişe altında (IUCN 2.3)
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Passeriformes
Familya: Turdidae
Cins: Turdus
Tür: T. atrogularis
İkili adlandırma
Turdus atrogularis
Jarocki, 1819

Kara gerdanlı ardıç kuşu (Turdus atrogularis), karatavukgiller (Turdidae) familyasından, Asya'da yaşayan göçmen, ötücü bir kuş türüdür.

Taksonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Önceleri Kızıl gerdanlı ardıç kuşu T. ruficollis ile aynı tür olarak değerlendirilmekteydi.[1]

Fiziksel özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyük ve ayırtedilebilir bir ardıç kuşudur. Erkeklerin çenesinden göğsüne kadar tüyleri siyah renklidir ve kuyrukları grimsi siyah renklidir. Üst tüyleri gri ve alt tüyleri turuncu-kızıl kanataltı tüylerle birlikte beyaz renklidir. Dişiler ve genç kuşların renkleri de erkeklere benzer ancak boğaz ve göğüsleri kara yerine duman rengi çizgilidir.[2]

Dağılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrupa'nın en doğu ucundan Batı Sibirya ve Moğolistan'ın kuzeybatısına kadar olan bölgede ürerler. Kışları Orta Doğu'dan Myanmar'a kadar olan bölümde geçirirler. Arap Yarımadası'nda nadir görülürler. Rastlantısal konuk olarak Japonya, Tayland ve Tayvan ile birlikte doğal dağılımının batısında kalan Avrupa ülkelerinde de görülür.[2]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ British Ornithologists’ Union Records Committee (2009). "British Ornithologists' Union Records Committee: 37th Report (October 2008)" (PDF). Ibis. Cilt 151. ss. 224-230. 17 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Kasım 2012. 
  2. ^ a b Clement, Peter (2000). Thrushes (Helm Identification Guides). Christopher Helm Publishers Ltd. ss. 377-381. ISBN 0-7136-3940-7.