İçeriğe atla

Kara Murat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kara Murat
YaratanRahmi Turan
CanlandıranCüneyt Arkın[1]
Bilgileri
CinsiyetErkek
Dinİslam

Kara Murat, Rahmi Turan’ın yarattığı, Abdullah Turhan'ın çizdiği bir çizgi roman kahramanı.

İlk olarak Günaydın'da yayımlanmaya başlayan bir çizgi roman serisi olan Kara Murat, gördüğü büyük ilgiden dolayı film yapımcısı Türker İnanoğlu tarafından sinemaya uyarlandı. Kara Murat'ı sinemada Cüneyt Arkın canlandırmıştır.

Daha sonraları kitap haline getirilen Kara Murat, Fatih'in Fedaisi Kara Murat isminde 18 ciltlik bir kitap haline getirildi. 1980'li yıllarda dergi haline getirilen Kara Murat ilerleyen dönemlerde yine çizgi roman seri olarak yayımlanmıştır. 18 ciltlik serinin 7'si Erler Film tarafından sinemaya uyarlanmıştır.[2]

Yayımlanma tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kara Murat ilk kez 5 Aralık 1971 Pazar günü Günaydın Gazetesi'nin 4.sayfasında Fatih'in Fedaisi Kara Murat üst başlığıyla siyah beyaz olarak yayınlanmaya başlamıştır.İlk serüvenin ismi Aşk ve Kan'dır ve 153 gün sürmüştür.

Kara Murat'ın yaratıcısı o dönem Günaydın Gazetesi Yazı İşleri Müdürü olan Rahmi Turan'dır.Ancak eserde Rahmi Muratoğlu takma adını kullanmıştır. Kara Murat'ın görsel yaratıcısı ise Abdullah Turhan'dır.

Kara Murat'ın Günaydın Gazetesi'nde 1971'den 1988'e kadar farklı isimlerle yayınlanan tekrar serüvenleri saymazsak toplam 21 macerası yayınlanmıştır.Bu serüvenlerin 20 tanesini Abdullah Turhan çizmiştir.Abdullah Turhan'ın Rahmi Turan'la yollarını ayırmasından sonra Kara Murat'ın yazılan son serüveni Dişi Şeytan'ı Süleyman Gök çizmiştir.

Yukarıda zikredilen Süleyman Gök'ün çizdiği Dişi Şeytan serüveni hariç Kara Murat'ın Günaydın,Bugün,Meydan, Gözcü ve son olarak yayınlandığı Sözcü Gazetesi'nde çeşitli ressamlar tarafından çizilen serüvenleri -Ertan Tank,Süleyman Gök, Ergin Asyalı gibi- Abdullah Turhan'ın daha önce resimlediği Kara Murat maceralarının birebir kopyalanması şeklindedir.Hiçbir özgün ve yaratıcı tarafı yoktur.

Kara Murat'ın Günaydın'da yayımlanan ilk serüveni öylesine büyük bir ilgi görür ki 1 ay içinde film hakları yapımcı Türker İnanoğlu tarafından o zamanın parasıyla 25.000 lira karşılığında satın alınır.

Bunu takip eden süreçte Kara Murat 30 Ocak 1974 Çarşamba günü ilk defa renkli olarak bu kez 16 sayfalık dergi formatında okurlarla buluşur.Kara Murat dergisi tam 946 hafta çarşamba günleri aralıksız olarak yayımlanır. Son olarak 11 Mart 1992 günü yayımlanan sayısıyla okurlarına veda eder.

Filmler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 20 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ocak 2020. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 13 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Şubat 2020.