Kara Elmas (bizon)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Kara Elmas (İngilizce: Black Diamond) Central Park Hayvanat Bahçesi'nde konaklayan bufalo veya Kuzey Amerika bizonudur; efsaneye göre 1911'de Amerikalı heykeltıraş James Earle Fraser tarafından tasarlanan ve biçimlendirilen, Amerika Birleşik Devletleri'nin 1913'te bastığı, Bufalo Senti'ne ilham kaynağı olmuştur.[1][2]

Kara Elmas 1893'te bir boğa ve ineğin isminin verildiği Barnum ve Bailey Hayvanat Bahçesi'nde doğmuştur. 1550 libre (kullanılabilir et en fazla 750 libre olmalıdır) olarak tartıldı. Hayvanat bahçesinde oldukça popülerdi.

22 yaşında hastalandı ve sakat kaldı. 28 Haziran 1915'te açık arttırmaya konuldu. Ancak hiç kimse satın almadı. $300 karşılığında oyun ve kümes hayvanları satıcısı A. Silz, şti. tarafından kesim için satın alındı.[3] 17 Kasım'da kesildi ve "Kara Elmas bifteği" olarak $2'a satıldı. New York'lu tahnitçi (post dolduran kişi) Fred Santer arabasına Kara Elmas kellesini monte etti ve sonradan postunu 13 metrelik otomobil cübbesi için kullandı.

Doğal Tarih Derigisi'nin 1952 Nisan ayı sayısında, Doğal Tarih Müzesi'nde Memelilerin Yardımcı Küratörü George S. Goodwin şöyle yazmıştır: "Kara Elmas sanatsal açıdan mükemmel bir nesnedir. Boyutuna göre oldukça uysal bir hayvandı. Bu erdem onu mükemmel bir model yapar." Ancak James Fraser asla Kara Elmas'ı örnek aldığını söylememiştir ve Mint Bürosu'nun Fraser'ın belirli bir bizonu model aldığı konusunda şüpheleri vardır.

O da Amerika Birleşik Devletleri 1901 $10'lık Banknot Serisi'nin ön yüzüne model olduğunu bildirmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Taylor Morrison (2002). The Buffalo Nickel. Walter Lorraine Books. 
  2. ^ William Bridges (1974.). Gathering of animals: An Unconventional History of the New York Zoological Society. Harper & Row:145-149. 
  3. ^ Zoo's Big Buffalo Sold To A Butcher